Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 14'te sabit tuttu

Ekonomi
Ömer Kaya
21 Ocak 2022, 11:50
Ömer Kaya
21 Ocak 2022, 11:50

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün ocak ayı toplantısı sonrasında politika faizinin sabit tutulduğunu duyurdu. Merakla beklenen faiz kararının ardından döviz kurunda bir dalgalanma oluşmadı.

Merkez Bankası Ocak toplantısında politika faizini sabit tutma kararı aldı. Geçen ay gelen faiz indiriminin ardından biraz daha bekleneceği üzerinde duyumlar alınmış iken, dünkü toplantıda sabit faiz kararı şaşırtmadı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu.

Merkez Bankası

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ NE ANLAMA GELİYOR?

Geleneksel iktisat, enflasyon ve politika faizi arasında negatif bir ilişki öngörür. Enflasyon yükseldiği zaman merkez bankası politika faizini artırır. Bu durum piyasa faizlerini yükseltir. Artan faiz bir yandan yerli parayı değerlendirerek ithal girdi fiyatlarını düşürürken diğer taraftan talebi yavaşlatır. Talep zayıfladığı zaman fiyatlama davranışlarında aşağı yönlü baskı oluşur. Bu şekilde enflasyon inişe geçer.

Kredibilitesi olan bir merkez bankası çoğu zaman daha faizi artırmadan bile doğru iletişimle bu dezenflasyonist süreci devreye sokar. Piyasa faizleri merkez bankasının faiz artıracağı beklentisi ile yükselmeye başlar. Tıpkı şu anda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağı beklentisi ile ABD piyasa faizlerinin yükselmekte olması gibi. Bu durumda arzu edilen düzeltme önceden geleceği için merkez bankası asgari faiz artışları ile enflasyonist baskıları bertaraf edebilir. Piyasalar Fed’in enflasyonu düşüreceği konusunda ikna olurlarsa enflasyon beklentileri düşüşe geçecek.