Merkel: Güney Kıbrıs’ın arkasındayız

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 14:28
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 14:28

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden rahatsızlık duyan ve Türkiye ile gerilim yaşayan Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin arkasında olduklarını duyurdu.

10 Mayıs 2019 tarihinde Romanya’da gerçekleştirilen gayriresmi Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında, Almanya Başbakanı Merkel Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in bir sunum yaptığını ve Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında yürüttüğü sondaj faaliyetlerinden rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Ayrıca Merkel, “Anastasiadis bugün Türkiye’nin faaliyetlerini anlattı ve bunları onaylamadıklarını belirtti. Bizden, Türkiye ile bir temas varsa, onların çıkarlarını savunmamızı rica etti. Biz de bunu yapacağız” diyerek yaptırımlar hakkında bugün konuşmadıklarını da açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk da, daha önce AB’nin tek vücut halinde, Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile gerilim yaşayan Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin arkasında olduğunu ifade etmişti. Tusk, Birlik olarak Türkiye’den, üye bir ülkenin egemenlik haklarına saygı duymasını beklediklerini dile getirerek, Avrupa Birliği’nin gelişmeleri dikkatle takip edeceğini vurgulamıştı.