Memorial İnsan Hakları Merkezi, 4 Kırım Tatarını siyasi tutsak olarak tanıdı

Güncel
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 13:52
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 13:52

Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgalci yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan 4 Kırım Tatarını daha (Üçüncü Bahçesaray Grubu) siyasi tutsak olarak tanıdı. Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus yönetimine Kırım Tatarlarını derhal serbest bırakma çağrısını yineledi.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, dün yaptığı açıklama ile Rus işgalci yönetimi tarafından yasa dışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarları; Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Süleymanov ve Rüstem Seytmemetov’u siyasi tutsak olarak tanıma kararı aldı. Ayrıca işgalcilerin hakkında soruşturma yürüttüğü ve şu an Ukrayna ana karasında bulunan gazeteci Seytumer Seytumerov, siyasi nedenlerden ötürü yasa dışı olarak baskı gören kişi olarak tanındı.

İŞGALCİ RUSYA, 300’ÜN ÜZERİNDE MÜSLÜMANI SİYASİ NEDENLERLE YARGILADI

İnsan hakları savunucularının açıklamasında, Rusya’da sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında 300’den fazla Müslümanın yargılandığını hatırlatırken, Kremlin yönetimine, sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan tüm kişileri derhal serbest bırakma çağrısı yapıldı.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Aramalar sonucunda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rüstem Seytmemetov Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 13 Mart 2020 tarihinde 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.

Yapılan aramalar çerçevesinde, bir kaç yıl önce Kırım’ı terk ederek Kıyiv’e yerleşen ATR Kırım Tatar televizyon kanalı muhabiri Seytumer Seytumerov’un evinde de arama yapıldı. Seytumerov evinde bulunamadığı için işgalciler hakkında arama emri çıkardı.