Memorial İnsan Hakları Merkezi, 4 Kırım Tatarını daha siyasi tutsak olarak tanıdı

Haberler
E. K.
24 Eylül 2020, 10:45
E. K.
24 Eylül 2020, 10:45

Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgalci yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan 4 Kırım Tatarını daha (Aluşta Grubu) siyasi tutsak olarak tanıdı.

Merkezin konuya ilişkin 23 Eylül’de yaptığı açıklamada, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu); vicdan, din ve toplanma özgürlüklerini şiddet içermeyen bir şekilde kullanmaları nedeniyle özgürlüklerinden mahrum edildiği kaydedildi.

Söz konusu Kırım Tatarlarının uluslararası kriterlere göre, “siyasi tutsak” olduğunu vurgulayan Memorial Merkezi, Rus esaretindeki bu kişilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Hatırlanacağı üzere Memorial İnsan Hakları Merkezi, Haziran 2020’de Ayder Capparov, Riza Ömerov, Enver Ömerov, Enver Seytosmanov, Akramjon Abdullayev ve Nematjon İsroilov’u siyasi tutsak olarak kabul etmişti.

KIRIM TATARLARI TAKİBAT ALTINDA

İşgalci güçler, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’u 10 Haziran 2019 sabahı evlerine yaptığı baskın sonrasında alıkoymuştu. 4 Kırım Tatarının esareti Nisan ayında 6 ay daha uzatılmıştı. Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un, haziran ayında yasa dışı şekilde Rusya’ya sevk edildiği bildirilmişti.