Memedeminov: Halkımıza iftira atılıyor ve bunun yapılmasını engellemek için kenara çekilmemek gerekiyor

Haberler
Anife Bilal
22 Eylül 2020, 18:31
Anife Bilal
22 Eylül 2020, 18:31

İşgalcilerin kurmaca davaları sonucu hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov dün özgürlüğüne kavuştu. Esaretinin son bulmasının ardından QHA’ya konuşan Memedeminov, yeniden tutuklanmaktan korkup korkmadığıyla ilgili soruya, “Önemli olan benim korkmam değil halkımın bana ihtiyacı olduğudur” şeklinde cevap verdi.

Rus mahkemesi Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov’u güya “kamuya açık şekilde terör faaliyetlerine çağrıda bulunmaktan” suçlu bularak hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı. Memedeminov, kendisine verilen sözde ceza süresinin dolmasının ardından dün alıkonulduğu cezaevinden çıktı. Rusya’daki Rostov bölgesinden Kırım’daki evine giderken Nariman Memedeminov, telefonda Kırım Haber Ajansı (QHA) muhabirinin sorularını cevapladı.

Nariman Bey, özgürlüğünüze kavuşmanız çok iyi bir haber. Yasa dışı mahkemenin aldığı ceza sona erdikten sonra özgür kaldınız. Rus mahkemesinin hakkınızda aldığı karara itiraz etmeye planlıyor musunuz?

Bu konu ile avukatlar ilgileniyor ve sadece onlar konu ile ilgili bilgi verebilirler.

Yurttaş gazeteciliğine devam etmeye düşünüyor musunuz?

Ben kendimi yurttaş gazeteci olarak görmeye devam ediyorum. Kırım’da şu an oluşan şartlarda bu faaliyeti yürütmeye fırsat bulduğum kadarıyla devam ettireceğim. Ben bun işi seviyorum.

Sizin için Kırım’da kalmak tehlikeli değil mi?

Ben eve gidiyorum. Kırım Tatarları birilerinin istek ve kaprisi üzerine Kırım’ı terk etmek için yarımadaya dönmedi. Bu yüzden en büyük arzum Kırım’da yaşamaya ve gelişmeye devam etmektir.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı aktivistisiniz. Teşkilatla işbirliğinizi devam ettirecek misiniz?

Tabii ki. Mutlaka. Ben Allah’a şükür halk arasında oluşan bu hareketin kurucularından biriyim.

Burada önemli olan benim korkup korkmamam değil… Önemli olan halkımın bana ne kadar ihtiyacı olduğu…

Sivil faaliyetleriniz dolayısıyla yine alıkonulmaktan korkmuyor musunuz?

Burada önemli olan benim korkup korkmamam değil… Korkmak her insan için normal bir şey. Ve önemli olan sivil faaliyetlere benim ne kadar ihtiyaç duyduğum da değil, asıl önemli olan halkımın buna duyduğu ihtiyaçtır. Şu an halkımıza iftira atılıyor ve bundan sonra bunun yapılmasını engellemek için kenara çekilmemek gerekiyor.

Rus mahkemelerinin, İkinci Bahçesaray Grubu da dahil olmak üzere Kırım Tatar siyasi tutsakları hakkında aldığı ağır hapis cezaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu mahkeme kararı beni çok üzdü. Tamamen mantıksız ve yasa dışı bir karar. Fakat maalesef verilen ağır cezalara şaşırmadım. Çok üzgünüm çünkü herhangi bir adaletsizliğin var olma hakkı yoktur. Fakat bu adaletsizlik gerçek adaletle sonuçlanacak. Bugün ben aileme geri döndüğüm gibi, soydaşlarımın da yakın zamanda ailelerine geri döneceğine inanıyorum. Eminim ki, onlar ceza sürelerinin dolmasını beklemek zorunda kalmayacak. Allah’ın izniyle adalet yerini bulur ve daha erken evlerine dönerler. 

Birkaç saat sonra evinizde olacaksınız. Eve vardıktan sonra ilk yapacağınız şey ne olacak?

Annemin, eşimin ellerini öpeceğim ve bana destek veren herkese teşekkür edeceğim.

MEMEDEMİNOV DAVASI

22 Mart 2018 tarihi sabah saatlerinde işgal altındaki Kırım’ın Bahçesaray bölgesi Zalanköy (Holmovka) köyünde Mirnaya sokağı 21 numaralı adreste ikamet eden Nariman Memedeminov’un evine işgalci güçler tarafından baskın düzenlendi. Evinde arama yapılmasının ardından Nariman Memedeminov, Akmescit’teki sözde FSB Müdürlüğüne götürüldü. Kremlin kontrolündeki Akmescit Kievskiy Mahkemesi, 23 Mart 2018 Memedeminov hakkında tutukluluk kararı aldı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Yüksek Mahkemesi, 3 Nisan 2018’de yapılan duruşmada Memedeminov hakkında ilk kademe “mahkemesinin” aldığı kararı onadı. Memedeminov’un 2013-2014 yıllarında Youtube kanalında yayınladığı videoların güya “terör eylemlerine çağrı” içerdiği ileri sürüldü.

Memedeminov’un Haziran 2018’de psikiyatri kliniğine kapatıldığı bildirildi. Avukatları, Memedeminov’un mahkeme kararı olmadan, sadece soruşturma görevlisinin kararına dayanarak 20 gün süreyle güya “muayene” için psikiyatri kliniğine gönderildiğini belirtti.

MEMEDEMİNOV’A 2,5 YIL HAPİS CEZASI

Rusya’nın Rostov-na-Donu Kuzey Bölge Askeri Mahkemesi, Ekim 2019’da Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov’u, güya “kamuya açık şekilde terör faaliyetlerine çağrıda bulunmakla” suçlamıştı. İşgalci Rus mahkemesi, asılsız suçlamaları bahane göstererek Memedeminov’u, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

14 Mayıs 2020 tarihinde Rusya Askeri Temyiz Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov hakkında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezası kararını onamıştı.

İşgalcilerin düzmece suçlamalarıyla hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar siyasi tutsak, yurttaş gazeteci Nariman Memedeminov, kendisine verilen sözde ceza süresinin dolmasının ardından 21 Eylül 2020 tarihinde alıkonulduğu cezaevinden çıkarak özgürlüğüne kavuştu.