Meksika ile Bolivya arasındaki gerilime İspanya da karıştı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
28 Aralık 2019, 15:20
Mehmet Berk Yaltırık
28 Aralık 2019, 15:20

Bolivya’daki geçici yönetim, İspanya’ya nota vereceklerini duyurdu. Geçici yönetim tarafından yapılan açıklamada, notanın gerekçesi olarak Meksika’nın La Paz Büyükelçisi Maria Teresa Mercado’yu ziyaret eden İspanyol heyetin maske taktığı ve silah taşıdığı öne sürüldü.

La Paz Büyükelçiliği etrafında çok sayıda istihbaratçı ve güvenlik görevlisi bulundurması nedeniyle Bolivya geçici yönetimi ile Meksika arasında yaşanan diplomatik gerginliğe, bu son gelişme nedeniyle İspanya da dahil oldu.

“BOLİVYA’NIN EGEMENLİĞİ İHLAL EDİLDİ!”

Basında yer alan haberlere göre başkent La Paz’da düzenlenen basın toplantısında Bolivya’daki geçici yönetimin Dışişleri Bakanı Karen Longaric açıklamalarda bulundu. Bakan Longaric, Meksikalı Büyükelçi Mercado’yu evinde ziyaret eden İspanyol diplomatlara maskeli kişilerin eşlik ettiğini, bu şahısların araçta görüldüğünü öne sürdü.

Longaric, İspanya’nın, Bolivya’nın egemenliğini ihlal ettiğini söyleyerek İspanya’ya nota vereceklerini ifade etti.

Konuyla ilgili Meksika Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yayımlayarak ziyaretin sorunsuz gerçekleştiğini, İspanyol heyeti Büyükelçinin konutundan almaya gelen aracın Bolivyalı polislerce durdurulduğu bildirildi.

BOLİVYA-MEKSİKA KRİZİ

Meksika yönetimi, daha önce Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’i istifaya zorlayan siyasi süreci “darbe” olarak niteleyerek ülkedeki eski yönetimden 9 kişiyi La Paz Büyükelçiliğine kabul ederek sığınma vermişti.

Bunun ardından büyükelçiliğin etrafında aşırı sayıda istihbaratçı ve güvenlik unsurunun bulunduğuna yönelik açıklama yapan Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, bu durumu Viyana Sözleşmesinin ihlali olarak nitelendirerek konuyu Uluslararası Adalet Divanı’na taşıyacaklarını duyurmuştu.