Meis Adası'na çıkarma yapan Yunanistan'a Türkiye'den net uyarı

31 Ağustos 2020, 14:23

Yunanistan’ın Meis Adası’na askeri sevkiyat yapmasına ilişkin basına yansıyan haberlerin ardından Türkiye’nin konuya ilişkin tepkisi gecikmedi. Türk Dışişlerinden yapılan açıklamada “Adanın statüsüne yapılmaya çalışılan gayri meşru değişiklikleri reddediyoruz. Yunanistan bölgede gerginliği artırıcı adımlara devam ederse, kaybeden kendisi olacaktır.” şeklindeki net ifadeler kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’ın, Meis Adası’na askeri sevkiyat yapmasına ilişkin basına yansıyan haberler hakkındaki soruyu yazılı yanıtladı.

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, 30 Ağustos tarihinde yapmış olduğu yazılı açıklama ile Yunanistan’ın, Meis Adası’na askeri yığınak yaptığına dair haberlerin basında yer aldığını kaydederek, Meis Adası’nın 1947 Paris Barış Anlaşması ile silahsızlandırılmış statüde olduğunu anımsattı.

“Yunanistan’ın Meis Adası’na askeri yığınak yaptıklarına dair basında yer alan haberler doğruysa, bu, Yunanistan’ın hukuk tanımazlığının ve Doğu Akdeniz’deki gerçek niyetinin yeni bir göstergesidir.”

T.C. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy

Sözcü Aksoy, tepki ve uyarı içeren ifadelerini şöyle sürdürdü:

“GAYRİMEŞRU DEĞİŞİKLİKLERİ REDDEDİYORUZ”

“Adanın statüsüne yapılmaya çalışılan gayri meşru değişiklikleri reddediyoruz.

Kıyılarımızın hemen karşısında böyle bir provokasyonun amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguluyoruz.

Bu tür provokatif hareketlerin Yunanistan’a hiçbir faydası olmayacaktır.

“KAYBEDEN YUNANİSTAN OLACAK”

Yunanistan bölgede gerginliği artırıcı adımlara devam ederse, kaybeden kendisi olacaktır.
Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini sonuna kadar korumada kararlıdır.”

MEİS ADASI’NDA NE OLDU?

Yunanistan, Türkiye’nin sakin tutumuna rağmen sık sık gerilim yaratarak ilişkileri çıkmaza sürüklemeye devam ediyor. Avrupa’yı sürekli arkasına alarak Türkiye’ye karşı kışkırtma ve Doğu Akdeniz’de çıkmaz oluşturma faaliyetlerine bir yenisini ekleyen Yunanistan, Türkiye’nin haklarını gasbetmeye çalıştı.
Atina yönetimi, son olarak Türkiye’nin hemen yanı başında bulunan Meis Adası’na turistik feribotlarla tam teçhizatlı asker sevk etti. Türkiye’nin bu hamleye tepkisi ve uyarısı çok sert oldu.

MEİS ADASI’NIN DURUMU NEDEN ÖNEMLİ?

Antalya’nın Kaş ilçesinin 1.5 mil uzağındaki Yunanistan’ın küçük Meis (Kastelorizo) Adası, iki ülkenin arasındaki anlaşmazlıkların önemli bir bölümünü oluşturuyor. Yunanistan’ın ana karalar gibi adaların da kıta sahanlık ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) hakkına sahip olduğu görüşünde olması Yunanistan’ın yarattığı gerginliğin çıkış noktası.

Yunanistan’ın tezi, Rodos gibi büyük bir adanın 78 mil uzağında bulunan Meis adasının da “ana karalar gibi tam yetkili MEB alanına sahip olduğu” yönünde. Ancak Yunanistan’ın bu tezi Türkiye’nin Akdeniz’deki MEB alanını Antalya körfezine sıkıştırmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin konuya ilişkin savunduğu tezi ise “adaların kıta sahanlıkları-dolayısıyla MEB alanları-hakkına sahip olmadığı” yönünde.

Doğu AKDENİZ
Meis Adası
Yunanistan
Bunlara da bakın: