Türkiye ve Azerbaycan'dan ortak kültür projesi: Medya Okuryazarlığı Penceresinden Kadın Kahramanlarımız

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2022, 12:43
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2022, 12:43

Türkiye ve Azerbaycan’dan eğitimciler, 7-11 yaş grubuna yönelik “Medya Okuryazarlığı Penceresinden Kadın Kahramanlarımız” konulu kültürel kardeşlik projesine imza attı. Proje kapsamında; eğitim başta olmak üzere, bilim, sanat dünyasından pek çok isim bir araya geldi. Etkinliğe katılan tanınmış yazar Dr. Serra Menekay, kahraman Türk kadınlarını anlatmak üzere sanatçı Pınar Ayhan ile projeye konuk olarak davet edildiklerini aktardı.

Azerbaycan’ın Bakü şehrinde 11-13 Ekim tarihleri arasında Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Çift taraflı eTwinning çalıştayında kahraman Türk kadınlarının tanıtılmasını amaçlayan bir kültürel kardeşlik projesi hazırlandı. 7-11 yaş grubuna yönelik projenin adı, “Medya Okuryazarlığı Penceresinden Kadın Kahramanlarımız” olarak belirlendi. Projenin amacı; öncelikle öğrencilere teknolojiyi doğru kullanma, medya okuryazarlığı konusunda farkındalık oluşturup, Türk tarihindeki önemli kadınları tanıtmak olarak hedeflendi. Ayrıca Türkiye’den 9, Azerbaycan’dan 3 okulun yer aldığı projede; ortak tarihe sahip iki kardeş ülkenin çocuklarını bir araya getirip milli birlik ve beraberlik duygularını geliştirmenin hedeflendiği ifade edildi.

Proje sonunda; Türkiye’deki ve kardeş ülke Azerbaycan’daki kadın kahramanları tanıyacak olan çocukların, aynı zamanda da gelecek nesillerin yetişmesinde en önemli rolü olan kadınlara gereken değerin verilmesi konusundaki farkındalıkları oluşturulmuş olacak.

Türkiye’den Osmaniye ile Toprakkale Mehmet Cevlani Önal İlkokulu Sınıf Öğretmeni Mehmet Bolat’ın ve Azerbaycan Kobustan’dan, Ceyirli Köyü Genel Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Aynur Akhundova’nın kurucusu olduğu ortak projede; Azerbaycan’dan Azada Kuliyeva, Roya Mammadova, Türkiye’den Arzu İnce, Derya Yalçıner, Dilek Bolat, Gülşah Ongun, Nevriye Koca, Nimet Talşik, Rahime Aksoy, Sevilay Bozkurt yer alıyor.

Türkiye’deki kurucu ortaklarından Mehmet Bolat, projenin Türkiye ve Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlıklarının ortak düzenlediği bir çalıştayda kurulduğunu söyledi. Bolat, Türkiye’den 9, Azerbaycan’dan 3-4 okulun katıldığı ve yaklaşık 13 okulun yer aldığı proje için “Bu kahraman Türk kadınlarının tanıtıldığı bir kültürel kardeşlik projesi” dedi.

TÜRK KADIN KAHRAMANLARINI TANITAN PROJE İLE NELER YAPILDI?

Projenin tanıtımına dair Dilek Bolat ise QHA ile şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda öğrencilerimiz kadın kahramanları araştırıp arkadaşlarına tanıttılar, resimlerini yaptılar, şiirler yazdılar ve kadın kahramanları canlandırdılar. Azerbaycan ve Türkiye’deki öğrenciler bir araya gelip kahraman kadınlarımıza takvim hazırladılar, bilmece etkinliği ve şarkılar yaptılar. Ayrıca projenin yaygınlaşması için Türkiye ve Azerbaycan’dan birçok öğretmen, öğrenci ve velinin katılımı ile iki ülkeden önemli akademisyenlerin sunumuyla 27 Ocak Perşembe günü söyleşiyapılmıştır.

TÜRKİYE’DEN ÖNEMLİ KATILIMCILARLA SÖYLEŞİ ETKİNLİĞİ: SERRA MENEKAY, PINAR AYHAN…

Söyleşide Türkiye’den Dr. Serra Menekay (Hekim ve Yazar), Pınar Ayhan (Hikaye ve Tarih Anlatıcısı, Müzisyen, Toplum Gönüllüsü), Azerbaycan’dan Zülfiyye Veliyeva (Cumhuriyetin Emektar Öğretmeni, ADPU ETM’nin İlmi işçisi) tarihimizdeki önemli kadın kahramanlar üzerinden, kadınlarımızın toplumda ne kadar önemli bir yeri olduğunu vurgulamışlardır. İki kardeş ülke öğretmen, öğrenci ve velilerinin kaynaştığı, kardeşlik duyguları ile söyleşi sona ermiştir. Proje, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yapılacak final gecesi ile sona erecektir.”

DR. SERRA MENEKAY: TÜRK KADINLAR GÜNÜ PROJESİ ORTAYA ÇIKTI

Projeye dair QHA’ya açıklamalarda bulunan ünlü Kırım Tatarı yazar Dr. Serra Menekay, kahraman Türk kadınlarını anlatmak üzere sanatçı Pınar Ayhan ile projeye konuk olarak davet edildiklerini aktardı. Kurtuluş Savaşı kadınlarının, Azerbaycan kadın kahramanlarının anlatılacağı projede, Şefika hanıma dikkat çekmek istediğini belirten Menekay, pek çok gazeteci ve eğitimcinin katılımıyla ortaya çıkan bir fikrin olduğuna değindi. Bu kapsamda, 8 Mart Kadınlar Günü yerine Türk Kadınlar Günü projesi fikrinin doğduğunu ifade eden Menekay, bu doğrultuda adımlar atılacağını bildirdi. Diğer yandan Menekay, Türk Kadınlar Günü için; dünyada Türk kadını olarak ilk kez milletvekili seçilen 5 kadından (Şefika Gaspralı, İlhamiye Tohtar, Hatice Avcı, Anife Bodaninskaya ve Emine Şabar) biri olan Şefika hanımın 26 Kasım 1917’de Kırım Tatar Hükûmeti Mebusu olarak seçildiği günü (aynı zamanda Türk tarihindeki ilk demokratik cumhuriyet, Kırım Ahali Cumhuriyetinin kurulduğu gün) tarih olarak teklif edeceğini bildirdi.

Projenin Türkiye’deki öncülerinin davetiyle projeye konuk olarak dahil olduğunu belirten Menekay, Şefika hanım söz konusu olunca Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi kurucusu Oya Deniz Çongar Şahin’i de davet ettiklerini ve söz alarak konuşma yaptığını anlattı.

Türk dünyası bünyesinde Kırım Tatar kadınlarının da varlığını da eklediklerini belirten Menekay, Türk köklerinin sadece Türkiye’de ve Azerbaycan’da değil hala her yerde olduğunu ifade etti.

Bu projeye ilkokul çocuklarının katıldığını anımsatan Menekay, dolayısıyla çocukların Türk dünyası konusunda birliğini sağlamak ve farkındalığını artırmak adına çok değerli olduğunu vurguladı.