Meclisten geçen sosyal medya yasası ne anlama geliyor?

Bilim ve Teknoloji
Ömer Kaya
30 Temmuz 2020, 16:27
Ömer Kaya
30 Temmuz 2020, 16:27

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 9 maddelik sosyal medya düzenlemesi, bir dizi görüşmenin ardından 29 Temmuz 2020 tarihinde kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa tasarısı, Twitter, Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngörüyor.

YASADA NELER VAR?

Düzenleme ile, Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına 40 milyon liraya kadar idari para cezası, reklam yasağı gibi yaptırımlar uygulamaya konulacak. Ayrıca yasa da merak edilen bir diğer nokta da kişilik hakları ihlal edilenlere sosyal medyada “unutulma hakkı” getirilmesi olacak. Sosyal medya yasası, sosyal ağ sağlayıcıların temsilcilik bulundurma zorunluluğu ve buna bağlı olan yaptırımların yürürlük tarihi 3 ay ertelerken, kişilerin içeriğini yayından çıkarılması, engellenmesi başvurusuna ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ilk sunacakları rapor tarihi Ocak 2021 yerine Haziran 2021’ye ertelendi. 

Kabul edilen bir başka önergeyle de taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren “trafik bilgisi” tanımına “port bilgisi” de eklendi. 

DÜZENLEMENİN AMACI NE?

Yasada belirtilen gerekçeye bakıldığında, bu yasanın kişilerin ve kurumların temel hak ve hürriyetlerini korunması noktasında, yerel mahkemelerin aldığı kararların sosyal ağlarda uygulanmasının sağlanması gerekçe olarak gösterilmekte. Ayrıca, sosyal medya kullanıcılarının başvurularda veya kamu kurumlarının bildirimlerinde yaşadığı sıkıntıların önüne geçilmesi için sosyal ağ şirketlerinin Türkiye’de temsilcilik açmaları isteniyor.