MEB, yüz yüze eğitimle ilgili tarih verdi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2021, 10:55
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2021, 10:55

Milli Eğitim Bakanlığı, illerdeki milli eğitim müdürlüklerine, yüz yüze eğitimle ilgili resmi yazı gönderdi. Bakanlık bununla beraber 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitimin 22 Ocak’ta başlayacağını ilan etti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 81 ile devlet okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları, özel okullardaki takviye kursları ile özel öğretim kurslarındaki yüz yüze eğitime ilişkin iş ve işlemleri düzenleyen iki ayrı yazı gönderildi. Bakanlıkça, 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarında, özel okullardaki takviye kurslarında ve 12. sınıflara yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitimin 22 Ocak’tan itibaren başlatılacağı duyuruldu.

MEB: 22 OCAK’TAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Böylece, resmi okullarda eğitim alan 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki bu sınıflara yönelik takviye kurslarında, 12. sınıf öğrenci ve mezunlarına yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak’tan itibaren başlatılacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

MEB Bakanı Ziya Selçuk, Ekonomi Muhabirleri Derneği yönetimi ile gerçekleştirilen konuşmada kademeli eğitim, öğretmenlerin aşılanması konularında açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, okulların kapatılması kararını riski daha iyi yönetmek için verdiklerini söyleyerek şunları ifade etmişti:

“Toplumu, aileleri ve çocukları araştırma temelli izleme yapıyoruz. Sahada yüzlerce araştırma yapıldı ve bunu da yayınladık. Bu araştırmalar bize gösteriyor ki bizim okulları bugün kapatmamız bugünün problemi değil, gelecek yılların da problemi haline geliyor. Türkiye, OECD ve Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde okullarını en fazla süre kapalı tutan ülkeler arasında başlarda geliyor.

15 ŞUBAT TARİHİ VERİLDİ

Biz bunu daha kontrollü olabilmek, riski daha iyi yönetebilmek için yaptık ve bugün de bunun doğru bir karar olduğunu görüyoruz. Ancak 15 Şubat’tan itibaren toplumun, ailelerin, annelerin, babaların, çocukların durumuna baktığımızda okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılığımız var. Bunu da ilgili tüm kuruluşlarla ve ortamlarda paylaşıyoruz, paylaşacağız.”