McCain'in ismi Kıyiv'de yaşatılacak

Haberler
Anife Bilal
04 Nisan 2019, 16:25
Anife Bilal
04 Nisan 2019, 16:25

Kıyiv Belediye Şurası üyeleri, başkentin bir sokağına Ukrayna’nın büyük dostu olarak tanınan ABD’li Senatör John McCain’in isminin verilmesini onayladı.

Karar için 71 Kıyiv Belediye Şurası üyesi “evet” oyu kullandı. Şura toplam 85 üyeden oluşuyor.

Şura tarafından kabul edilen karar çerçevesinde, Kıyiv’in Peçersk ilçesindeki İvan Kudri sokağının ismini  “John McCain sokağı” olarak değiştirilecek.

Daha önce, Poroşenko, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir sokağın isminin John McCain sokağıolarak değiştirilmesini önermişti.

RUS SALDIRGANLIĞINA KARŞI UKRAYNA’YI DESTEKLEMİŞTİ

Zaman zaman ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik eleştirileriyle de gündeme gelen John McCain, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından takdir edilen bir senatör olarak biliniyordu.

2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Barack Obama’ya karşı Cumhuriyetçi Parti’yi temsilen başkan adayı olarak yarışan McCain seçimleri kaybetmişti. Cumhuriyetçi Parti çevrelerinde her zaman ağırlığı olan isimlerden McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam Savaşı’nda esir olarak tutulmuştu.

1981 yılında ABD Kongresine ilk kez giren McCain, o tarihten bugüne farklı kademelerde memleketi Arizona’yı temsil ediyordu.

Ukrayna’nın en büyük destekçilerinden olan John McCain 2013 yılında Euromeydan olayları sırasında Ukrayna’yı ziyaret etmişti.

McCain, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Moskova’nın politikasını sert bir dille eleştiriyor ve Kremlin’e karşı yaptırımların artırılması gerektiğini savunuyordu. McCain 2017 yılında Putin’i “bir katil, haydut ve KGB ürünü” olarak adlandırmıştı. Doğu Avrupa ülkelerinin NATO’ya katılımının yanı sıra ABD’nin Ukrayna ve Gürcistan’a daha etkin destek vermesinin aktif bir destekçisi olarak biliniyordu.

25 Ağustos 2018’de hayatını kaybeden McCain, Maryland’de bulunan Deniz Harp Akademisi’ndeki mezarlığa defnedildi.