Mavi Vatan-2021 Tatbikatı yarın sona erecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 12:36
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 12:36

Türkiye’nin 25 Şubat’ta başlayan “Mavi Vatan-2021 Tatbikatı” Ege Denizi ve Akdeniz’de başarılı bir şekilde icra ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün katılacağı tatbikatın yarın tamamlanacağı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı tatbikatlarından “Mavi Vatan-2021 Tatbikatı”na bugün canlı bağlantıyla katılacak. Tatbikat, yarın 7 Mart itibarıyla sona erecek. İnsansız Hava Araçlarının, deniz harekat alanında operatif ve taktik seviyede kullanılacağı tatbikatta, gerçek harekat ortamının oluşturulması maksadıyla, yüksek süratli insansız araçların hedef olarak kullanıldığı su üstü ve hava savunma atışları gerçekleştiriliyor.

Tatbikatta, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 82 gemi, 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve SAT/SAS görev timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığından genel maksat ve taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığından, F-16, F-4 ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları, Jandarma Genel Komutanlığından arama kurtarma unsurları, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise S/G botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter görevli bulunuyor.