Matematik şampiyonu Elanur'un hedefi bilim insanı olmak

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2020, 14:07
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2020, 14:07

Kanada merkezli düzenlenen ve 7 bin 328 kişinin katıldığı “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda birinci olan İzmirli 10 yaşındaki Elanur Akıncı, gelecekte bilim insanı olmak istediğini söyledi.

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi olan ve matematik yarışmalarında gösterdiği başarılarla adından söz ettiren Elanur Akıncı, “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda birinci oldu.

Birçok yarışmada derece sahibi olan ve son olarak da Kanada’da farklı ülkelerden 7 bin 328 öğrencinin katıldığı “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda dünya birincisi olan Elanur’un bu başarısı çok ise ilgi gördü.

“ÜLKEMİ HER ZAMAN BAŞARIYLA TEMSİL ETMEK İSTİYORUM”

Matematik dersini özellikle çok sevdiğini ve bu alanda ilerlemeyi hedeflediğini anlatan Elanur, “Daha önce yarışmalarda başarı elde ettim. Ama Uluslararası Caribou Matematik Yarışması çok farklı. Sorular çok kolay geldi, başarılı olmayı bekliyordum. Bundan sonra da aynı şekilde çalışıp gelecekte bilim insanı olmak istiyorum. Umarım ülkemi her zaman başarıyla temsil ederim.” dedi.

ULUSLARARASI CARİBOU MATEMATİK YARIŞMASI

Kanada merkezli organizasyon, dünya çapında internet ortamında düzenleniyor. Yarışma, yılda 6 kez 12 kategoride düzenleniyor İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçebiliyor.