Mashadov: Dünya İçkerya’ya yardım etseydi Rusya, Ukrayna’ya karşı savaş başlatamazdı

Güncel
Anife Bilal
14 Mayıs 2022, 23:21
Anife Bilal
14 Mayıs 2022, 23:21

Çeçenistan bağımsızlık mücadelesinin liderlerinden, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un oğlu Anzor Mashadov, uluslararası toplumun zamanında İçkerya yönetimine Rusya’ya karşı koymaya yardım etmeyerek Rus terörizminin yayılmasına izin verdiğini ifade etti.

Çeçen bağımsızlık hareketinin sembol isimlerinden Aslan Mashadov’un oğlu Anzor Mashadov, uluslararası toplumun eylemsizliğinin, korkusunun ve Rusya’yı durdurmak için herhangi bir önlem almamasının, Rus terörünün yayılmasını sağladığını kaydetti. Ukrayna’nın, dünya kamuoyunun sessiz kalmasının ve harekete geçmemesinin bedelini ödediğini belirtti.

İKİNCİ ÇEÇEN SAVAŞININ ACISI: YAKALANAN GENÇLER AÇ KÖPEKLERE ATILDI…

İkinci Çeçen Savaşı sırasında Rusya’nın vahşetinin kat kat arttığını vurgulayan Mashadov, “Yakalanan gençler aç köpeklere atılarak öldürüldü. Muhtarı tacizden korumaya çalışan kadınlar kurşuna dizildi, tutsaklar dinamitle havaya uçuruldu. Rus askerinin sadece bir katil değil, aynı zamanda bir yağmacı olduğunu da belirtmek önemlidir. Her iki savaşta da işgalcilerin girdiği her yerleşim yeri yağmalandı.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çeçenler, Gürcüler ve Ukraynalıların karşıya çıkan ortak düşman olduğunu kaydeden Mashadov, “Ama bu kötülüğü birlikte durdurmazsan o durmayacaktır. Daha iyi bir gelecek istiyorlarsa Ruslar da ona karşı koymalı. Putin, Ukrayna’ya boyun eğdiremeyecek ama yine de şu anda yeni topraklar için yeni işgal planları hazırladığından eminim.” dedi.