Masal Saati: Kırım Tatar çocuklar Kırım Tatarca masal dinledi

Haberler
Anife Bilal
02 Şubat 2020, 20:28
Anife Bilal
02 Şubat 2020, 20:28

Çocuk kitabı yazarı, Kırım Tatar şair, edebiyatçı Elmaz Bahşış’ın girişimiyle Kırım’da iki yıldır “Masal Saati” etkinliği düzenleniyor.

Çocukların konuşmaya başlamadan akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanmaya başladıkları ve internet esiri oldukları bu zamanda çocuklar için masal dinlemek hayli önemli. Çünkü masallar çocuklara paylaşımcı ve merhametli olmayı öğretiyor, dünya görüşlerini şekillendiriyor.

Küçük çocuklar uzun uzun bir yerde oturup masal dinleyemediklerinden “Masal Saati” etkinliği düzenleyen aktivistler onlar için masalın anlatımına katılma imkanı yaratıyor.

KIRIM TATARCA MASAL ETKİNLİĞİ

Bu sefer Akmescit kentindeki Şeyh Eli kafesinde Fidançık Kırım Tatar çocuk merkezindeki kurslara katılan çocuklar için “Cesur Balık Yüzyüz” masalı eğlenceli bir şekilde anlatıldı, masal için resim yapma yarışı düzenlendi.

Elmiza Qurtmemetova ve ailesinin hazırladığı Balıkçık şarkısı ise etkinliğe ayrı bir renk kattı.

Etkinlikte emeği geçen Elmaz Bahşış, Sevil İsmailova ve Zemine Qurtmemetova çocuklara eğlenceli anlar yaşattı.

Fidançık Çocuk Merkezinin eğitimcilerden Enise Abibulayeva bu gibi etkinliklerin çocuklar için çok önemli olduğunu kaydederek, “Bu Elmaz Bahşış ile düzenlediğimiz beşinci etkinlik. Çok eğlenceli bir etkinlik oldu. Çocukları masal dünyasına daldırıyoruz. Bu etkinlik tabii ki de Kırım Tatar dilinde düzenleniyor. Biz genç neslimizle Kırım Tatar dilini canlı bir şekilde yaşatmaya çalışıyoruz… Umuyoruz ki bu masallarla büyüyen genç nesil büyüyünce kendi masalları yaratır.” dedi.