Martınük: Rusya Karadeniz'de güçlerini arttırıyor ve NATO'yu bölmeye çalışıyor

31 Ekim 2019, 23:26

Kıyiv’de “Strategiya XXI”  Küresel Araştırmalar Merkezi Başkanı Mıhaylo Gonçar,
Küresel Araştırmalar Merkezi Genel Müdürü Vitaliy Martınük ve 2014-2019 yılları arasında Ukrayna Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ganna Gopko tarafından “Kara Deniz’i kim yönetiyor – Rusya vs NATO” adlı basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Karadeniz bölgesinde durum kötüleşmesinin ana belirtileri tartışıldı.

RUSYA HAKİMİYETİNİ BATI’DAN ELE GEÇİRMEK İSTİYOR

“Strategiya XXI”  Küresel Araştırmalar Merkezinin Genel Müdürü Vitaliy Martınük yaptığı açıklamada, “Şu anda, Karadeniz’deki güvenlik durumu daha da bozulma eğilimi göstererek kararsız kalmaktadır. Bu yüzden, Rusya melez bir savaş yapma niyetini bırakmadı ve Karadeniz Bölgesindeki hakimiyet inisiyatifini Batı’dan ele geçirmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’NIN KONTROLÜNÜ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Martınük “Batı’nın dikkat ve güçlerini dağıtmak için Rusya Federasyonu, Orta Doğu ve Venezuela gibi diğer bölgelerdeki faaliyetlerini yoğunlaştırıyor. Oyuncuların dikkatini diğer sorunlara çekmek istiyor. Ona göre, doğrudan Ukrayna ile ilgili olarak Rusya’nın hedefleri hakkında konuşursak, “Yeni Ukrayna makamlarının mümkün olan en kısa sürede ülkeye barış getirme yönündeki tüm çabalarına rağmen, Rusya Federasyonu, federasyon yönetimi altında toplayarak tüm Ukrayna’nın kontrolünü ele geçirmeye devam ediyor.”dedi.

Martınük, özellikle bu kavramın son aylarda toplumda aktif olarak tartışılan “Steinmeier formülü” tarafından oynandığını ekledi.

RUSYA NATO’YU BÖLMEYE ÇALIŞIYOR

Martınük ayrıca, “Rusya Federasyonu NATO’yu bölmeye çalışıyor. Bunun için Türkiye ve Bulgaristan ile özel bir ortaklık geliştiriyor. Bu durumsal bir ortaklıktır, ancak bu aşamada tüm taraflar için karşılıklı olarak faydalıdır.”  şeklinde konuştu.

Martınük , Temmuz ayının sonundan bu yana, Rusya’nın Gürcistan-Amerikan tatbikatını engelleyen Karadeniz’in beş bölgesini kapatmasının yanı sıra, Karadeniz’in doğusundaki bölgeleri engellediğini ve bu nedenle tüm Karadeniz’in Rusya Federasyonu tarafından kontrol edildiğine dair bir resim oluştuğunu hatırlattı.

Martınük, “Aynı zamanda, Rusya Savunma Bakanlığının 2020 yılına kadar Kırım’da ‘Kalibr’ seyir füzeleri sayısının 24 kadar arttırılmasını planlıyor. Aslında, onların sayısı ikiye katlanması gerekiyor. Analitik tahminlerimize göre, 5-7 yıl içinde gerçekleşecek. Ancak Rusya bu süreyi kısaltmak için elinden geleni yapıyor. ‘Kalibr’ seyir füzesi ise bilindiği gibi, Karadeniz bölgesi sınırlarının çok ötesinde bir erişim yarıçapına ulaşabiliyor. Karadeniz havzasında, Rusya ile bölge ülkeleri arasında potansiyel bir silahlı çatışma tehlikesi de var.” dedi.

Martınük , “Rusya Federasyonu Güney Bölgesi birliklerinin silahlanma eğitiminin yapısına ve niteliğine dikkatlice bakarsanız, bunun üzerinde çalıştıkları şeyin ne olduğunu ve neye hazırlandıklarını görebilirsiniz.” diye ekledi. 

BÖLGEDE RUSYA BASKINLIĞININ EKONOMİK YÖNÜ

Martınük, Karadeniz bölgesinin ekonomik ve enerji sektörlerinde son yıllarda enerji bağımsızlığını güçlendirmek için hiç bir şey yapılmadığını da vurguladı.

Martınük, “Bulgaristan Türkiye Akışı projesini desteklemeye devam ediyor, Türkiye – burada zaten her şey anlaşıyor. Ayrıca, Balkanlar’dan gelen akışı sürdürmek için çalışmalar sürdürülüyor, Sırbistan’da çalışmalar devam ediyor.” dedi. 

Ayrıca, Martınük, Rusya’nın Avusturya’ya giden “akış” rotasını devam ettirmek için Macaristan ile birlikte çalıştığını hatırlattı. 

Aynı zamanda, eski milletvekili, 2014-2019 yılları arasında Ukrayna Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ganna Gopko, enerji bloğunda hala bazı rahatsız edici şeyler olduğunu belirterek, Ukrayna’nın Rusya Federasyonu’ndan elektrik ithal etmeye başladığını belirtti.

Dolayısıyla, Gopko, bu durumun, özellikle AB ile Ortaklık Anlaşması’nın yürütülmesini tehlikeye soktuğunu savundu

Eski milletvekili “Burada, Rusya’dan uzaklaşmamız ve Avrupa elektrik ağlarına katılmamız gereken Moldova’yı tehlikeye atıyoruz. Bu pozisyon son derece önemlidir, çünkü bu bir enerji güvenliği konusudur.” diye vurguladı.

Karadeniz havzasındaki ülkeler arasındaki jeopolitik rekabetin yoğunlaştırılması üzerine

“Strategiya XXI”  Küresel Araştırmalar Merkezinin Başkanı Mıhaylo Gonçar, Karadeniz Bölgesi’ne, Rusya’ya veya NATO’ya kimin hakim olduğu konusu göz önüne alındığında, analistlerin ittifak için hayal kırıklığı yaratan bir sonuç çıkardıklarını söyledi. 

Gonçaruk, “Rusya Karadeniz bölgesinde güçlerini arttırıyor. Yüzde yüz olmazsa da, şimdiden Karadeniz’e hâkim oluyor.” dedi .  

Gonçaruk’a göre, Rusya Federasyonu bir süre sonra etkisi olan standart dışı uzun vadeli uygulamaları kullanıyor.

Gonçar, “Şimdi bunu görüyoruz. Bu, özellikle, İttifak’ın bireysel üye ülkelerle işbirliği yaparak, resmi olarak NATO’ya üye ülkeler olduğu zaman, Rusya’nın ortakları olarak birçok önemli konu hakkında pratik olarak konuşmaları durumunda, tarafsızlıklarına işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Uzman, Bulgaristan’ı örnek olarak göstererek burada Rus etki ağı ve Rus ajanlarının keşfi ile bağlantılı olarak büyüyen bir skandalın varlığına dikkat çekti.

Gonçar, “Fakat burada, ülkenin uzun süredir Rus propagandası kursunu takip ediyor olmasına rağmen, Bulgaristan’ın ulusal güvenliğinin koruyucu mekanizmaları çalıştı.” dedi . 

Gonçar, “NATO üyesi ülkeleri etkisiz hale getirme girişimlerine rağmen Bulgaristan’ın direniş potansiyeli olması açısından bu çok önemli bir nokta. Bu potansiyel artık Bulgar liderliğinin siyasi konumu tarafından eziliyor. Bu teknolojinin çalıştığını görüyoruz. 2016’da Karadeniz’de NATO filosunun oluşumunu engelleyen Bulgaristan oldu. Başbakan Borisov muhalif oldu, buna göre, fikir birliği yok ve filo da yok.” diye belirtti.

Batı’nın bölgedeki nüfuzu etkilemek için mücadele ettiğini sözlerine ekleyen Gonçar, “Bu yüzden Yunanistan, liman tesislerini özelleştiriyor ve ABD, Dedeağaç limanına ilgi duymaya başladı. Sadece ticari amaçla değil, aynı zamanda askeri üssün için de. Bu önemli bir nokta, çünkü Rusya bu konuda hemen endişeli olmaya başladı, Rusya, ona göre ABD hem askeri hem de ticari olarak Karadeniz’den Akdeniz’e veya Akdeniz’den Karadeniz’e deniz trafiğini istediği zaman engelleyebilecek. Dedeağaç, Çanakkale Boğazı yakınında bulunduğundan, Karadeniz’e gidiş ve dönüşün tek yolu budur. Bu bağlamda, jeopolitik rekabetin sadece devam etmekle kalmayıp aynı zamanda tırmandığını da görüyoruz.” diye konuştu.

Ukrayna’nın NATO üyeliği için bir eylem planı için tekrar başvurması gerekip gerekmediği hakkında ise Gonçar, Ukrayna’nın yakın gelecekte NATO üyeliği için böyle bir başvuru yapması durumunda, cevabı tahmin etmenin zor olmayacağının altını çizerek, 2008 Bükreş Zirvesinden bu yana Fransa ve Almanya’nın konumunun değişmediğini kaydetti.

Gonçar, “Bunu, Fransa’nın AB’deki konumundan görüyoruz. AB’ye katılma fırsatı kazanmış olan Batı Balkanların engellenmesi bu aşamada engellendi.” dedi .

Ancak, Gonçar bunun Ukrayna’nın hiçbir şey yapmaması anlamına gelmediğini özellikle belirtti.

Karadeniz havzası
Küresel Araştırmalar Merkezi
nato
Rusya ile NATO
Strategiya XXI
Ukrayna
Bunlara da bakın: