Mariupol'de sadece bir çok katlı binanın enkazı altında 200 ceset bulundu

Güncel
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 18:39
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 18:39

Rusya tarafından aylarca bombalanan Mariupol kentinde binaların enkazları temizlenmeye devam ediyor. İşgalcilerin kontrolü altında yapılan çalışmalar sırasında bir çok katlı binanın enkazı altında yaklaşık 200 kişinin cesedi bulundu.

Mariupol Belediye Başkanı Danışmanı Petro Andryuşçenko, işgalcilerin Mariupol’de sadece bir binanın enkazı altından yaklaşık 200 ceset çıkardığını bildirdi. Andruşçenko yaptığı açıklamada, “Mariupol. Kocaman bir mezar. Mir caddesindeki bir çok katlı binanın enkazını temizlerken çürüme oranı yüksek yaklaşık 200 ceset bulundu” ifadelerini kullandı.

Yerel sakinlerin, cesetleri çıkarıp ceset torbasına koymayı reddettiği için Rusya Acil Durumlar Bakanlığı görevlilerinin, cesetleri bırakarak olay yerini terk ettiği aktarıldı.

İŞGALCİLER MARİUPOL SAKİNLERİNİ UKRAYNA ALEYHİNDE AÇIKLAMA YAPMAYA ZORLUYOR!

Andryuşçenko, işgalcilerin başlattığı yeni “cenaze” uygulamalarından dolayı eskiden bir zincir marketin bulunduğu yerin yakınında bir yığın cesedin biriktiğini belirtti. Bununla birlikte Rus işgalcilerin, Mariupol sakinlerinden yakınlarının güya “Ukrayna ordusunun saldırılarında hayatını kaybettiğini” açıkladıkları bir videoyu kaydetmesini istediğini duyurdu.

RUSYA, MARİUPOL KENTİNİ KUŞATMA ALTINDA TUTUYOR! 

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden en çok zarar gören kentlerden biri Mariupol oldu. Rus işgal güçleri, iki buçuk aydır kenti havadan, karadan ve denizden bombaladı ayrıca kente insani yardımın getirilmesini engelledi. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Mariupol Belediye Başkanı Vadım Boyçenko, iki aydır kuşatma altında bulunan kentte hayatını kaybeden sivillerin sayısının 20 bini aştığını açıklamıştı.