Mariupol’daki Azovstal fabrikasında bulunan Kırım Tatar doktordan Türkiye’ye yardım çağrısı

Güncel
Anife Bilal
06 Mayıs 2022, 11:11
Anife Bilal
06 Mayıs 2022, 11:11

İki aydan uzun bir süredir Rus işgalci güçleri tarafından kuşatma altında tutulan Mariupol kentindeki Azovstal Çelik Fabrikası günlerdir ağır saldırılara maruz kalıyor. Fabrikaya sığınanlar arasında bulunan Kırım Tatar doktor, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Azovstal fabrikasında sığınan sivil ve yaralı askerlerinin tahliye edilmesi konusunda yardım etme çağrısında bulundu.

Rusya’nın günlerce havadan bombaladığı ve deniz ile karadan çeşitli silahlarla saldırdığı Azovstal Çelik Fabrikası’na sığınan sivillere ve askerlere tıbbi destek sağlayan Kırım Tatar doktor, Türkiye yönetimine yardım çağrısında bulundu. Yiyecek ve ilaç olmadan haftalardır saldırılar altında kalan fabrikadaki insanların tahliye edilmesi konusunda Türkiye’yi yardım etmeye çağıran Kırım Tatarı, “2022 yılında basit antibiyotiklerin olmaması nedeniyle insanlar iltihaplı yaralardan ölüyor. Havadan, sudan ve karadan devamlı saldırılar düzenleniyor. Askerler dahil Azovstal’de sığınan tüm insanların tahliye etme prosedürünü uygulamanızı yalvarıyorum. Bu dehşeti durdurun. Sizden sadece 263 kilometre uzaklığında sadece kendi topraklarını, kadın ve çocuklarını koruyan insanlar yok ediliyor…Türkiye ve Ukrayna her zaman yakın ilişkiler sürdürerek birbirlerine destek oldular. Bölgemizin politikasında sizin ve ülkenizin büyük bir önemi var. Artık kimden yardım isteyeceğimizi bilemiyoruz. Bu yüzden size sesleniyorum. Cenab-ı Hakk’ın iyi amelleremizi karşılıksız bırakmayacağına ve bize yardım edeceğinize canı gönülden inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

AZOVSTAL’DAKİ SİVİLLER TAHLİYE EDİLİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak bu sabah yaptığı açıklamada, birkaç gün içinde BM desteğiyle Azovstal’dan yaklaşık 500 sivilin tahliye edildiğini bildirdi. Ayrıca Yermak tahliye sürecinin bugün de devam ettiğini belirtti.

RUSYA, MARİUPOL KENTİNİ KUŞATMA ALTINDA TUTUYOR! 

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden en çok Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kenti zarar görüyor. İşgalci Rus işgal güçleri, bir buçuk aydır kenti havadan bombalıyor ayrıca kente insani yardımın getirilmesini engelliyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Mariupol Belediye Başkanı Vadım Boyçenko, iki aydır kuşatma altında bulunan kentte hayatını kaybeden sivillerin sayısının 20 bini aştığını açıklamıştı.