Mardin’de terör örgütlerine operasyon

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2019, 15:46
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2019, 15:46

Mardin merkezli 11 ilde yapılan FETÖ operasyonunda 11 şüpheli gözaltına alınırken, yine Mardin merkezli 3 ilde gerçekleştirilen terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik operasyon sonucunda da 25 şüpheli gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ’nün Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan derneklerine yönelik soruşturmada, derneklerde çalışan ve üyelik kaydı bulunduğu tespit edilen 12 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 11 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 11 kişi gözaltına alınırken 1 şüphelinin firari olarak arandığı duyuruldu.

Yine Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, İl Emniyet Müdürlüğünce “özerklik ve öz yönetim” amaçlı oluşturulan sözde “Artuklu Kent Meclisi ve Mahalle Meclisleri” içerisinde terör örgütü PKK adına faaliyet yürüten ve adı geçen meclislerin oluşturulmasında sorumlu olan şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı.

Mardin, Batman ve Diyarbakır’da bazı adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda eski HDP İl Başkanı Musa Alkan, HDP eski il yöneticilerinden Aysel Erol, DBP Parti Meclisi üyesi Semire Kut, DBP il yönetimi üyesi Leyla Bozkurt, HDP Nusaybin eski ilçe yöneticilerinden Samiye Demir’in de aralarında bulunduğu 25 şahıs gözaltına alındı.