Manavgat'ta Kırım Tatar sürgünü şehitleri için dua edildi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
19 Mayıs 2019, 23:34
Ömer Cihad Kaya
19 Mayıs 2019, 23:34

Kırım Tatarlarının Sovyetlerin baskı ve zulümlerine maruz kalarak vatanlarından koparıldığı tarih olan 18 Mayıs 1944 tarihinin 75. yıl dönümünde, Antalya’nın Manavgat ilçesinde de dua ve anma töreni gerçekleştirildi.

Kırım Derneği Genel Merkezi Manavgat Şubesi, Hacı Hasan Boztepe Camisi’nde tertip edilen Kırım Tatar sürgünü ve soykırım şehitleri için Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunması için bir araya geldi.

Manavgat’taki duada bir araya gelen Kırım Tatarları, sürgünde hayatını kaybedenlerin ruhlarına dualar okuyarak, hatıraları yad etti.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.