Mamedov: Ahıska Türklerine saldırı Kırgız halkına mal edilemez

Güncel
_QHA Ankara
09 Haziran 2019, 21:25
_QHA Ankara
09 Haziran 2019, 21:25

Kırgızistan’ın Orok köyünde Ramazan Bayramında Ahıskalı Türkler ile Kırgızlar arasında yaşanan gerginlik üzerine New York Birleşmiş Milletler (BM) önünde bir gösteri düzenlendi.

“KARDEŞLİĞİ BOZMAYA YÖNELİK OLAYLAR”

Amerika Ahıska Türkleri Konseyi tarafından gerçekleştirilen gösteriye katılan ABD’de yaşayan Ahıskalılar ellerinde bayrak ve dövizlerle Kırgızistan’ da ki soydaşlarına destek verdi. Gösteride konuşan Amerika Ahıska Türkleri Konsey Başkanı Aydın Mamedov, Ahıska Türklerine yapılan saldırıların kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, çıkan olayların Kırgızlarla Ahıska halkının arasındaki kardeşliğini bozmaya yönelik olduğunu söyledi.

Mamedov, “Bu tür olayların tüm Kırgız halkına mal edilmeyeceğinin ve halklarımızın dostluğunun dün gibi bugün ve yarında devam edeceğinin bilinciyle, bu olaylarının fitilinin Kırgızistan devleti içine sızmış hangi uzantılar tarafından ateşlendiğinin iyi tahlil edilmesi ve acil önlemler alınması gerektiği kanısındayız.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNİ HİSSEDİYORUZ”

Ahıska Türklerinin yaşadıkları ülkelerde her zaman barış ve huzurdan yana olduğunu kaydeden Madedov, tarihsel ve gönül bağı olan köklerinin bulunduğu Türkiye’nin desteğini ise dünyanın neresinde olursa olsun hissettiklerini vurguladı.