Malezya, Uygur Türklerinin haklarını savunuyor

21 Mayıs 2020, 15:47

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Malezya’da Uygur Türklerinin uğradığı Çin zulmüne karşı tepkiler giderek artıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Senato tarafından kabul edilen Uygur yasasından sonra Malezya’da da siyasi bir tepki bekleniyor.

Malezya’da, Müslüman çoğunluk devletlerive dünyanın dört bir yanındaki özgür ulusların, Uygur halkı için yasal koruma uygulamaları yapmaları için çalışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Geçen sene Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM), Çin hükumetini Uygur Türklerine uygulanan zulme son vermeye çağırmıştı.

BAŞBAKAN UYGUR TÜRKLERİNİ İADE ETMEDİ

Bu durumun son örneklerinden biri de Malezya Başbakanı Dr. Mahathir Mohamed’in, Çin’de “adil bir şekilde korunmadıkları” gerekçesiyle Malezya’ya sığınma talebinde bulunan Uygurları iade etmeyeceğini söylemesi oldu. 

TENAGANİTA’DAN MERHAMET ÇAĞRISI

Malezya Barosu da Çin hükumetinin Uygur Türklerine uyguladığı zulme dikkat çekti. Malezya göçmen hakları grubu Tenaganita, Uygur Türkleri için “dünyanın en çok zulüm gören etnik gruplarından biri” olduklarını belirterek” “koruma ve merhamet” çağrısında bulundu.

ÇİN’DEKİ ZULMÜ ARAŞTIRMAK İÇİN ISTAC GÖREVLENDİRİLDİ

Tüm bunların dışında Malezya hükumeti, Uygur bölgesindeki Çin hükumetinin baskılarını araştırmak ve raporlamak için Uluslararası İslam Düşünce ve Medeniyet Enstitüsü’nü (ISTAC) görevlendirdi.

UYGUR İNSAN HAKLARI PROJESİ MEMNUN

Uygur İnsan Hakları Projesi Genel Müdürü Ömer Kanat ise Malezya’da yapılan tüm bu çalışmalar konusunda memnuniyetlerini belirtti.

malezya
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: