Malezya uçağı zanlısının salıverilmesine uluslararası tepki!

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
06 Eylül 2019, 17:09
Mehmet Berk Yaltırık
06 Eylül 2019, 17:09

Düşürülen Malezya uçağının sabotaj sanığının Rusya ile gerçekleştirilecek olan esir mübadelesi kapsamına alınmasına Ukrayna ve Avrupa’da yoğun tepkiler söz konusu. Avrupa Parlamentosu’na (AP) mensup 40 milletvekili, sanık Vladimir Tsemah’ın serbest bırakılmaması için Ukrayna makamlarına çağrıda bulunurken özellikle Hollanda’dan yoğun tepkiler kaydedildi.

Hollanda Adalet Bakanlığının hafta sonunda (7-8 Eylül 2019) halen Ukrayna’da bulunan  Vladimir Tsemah’ın akıbeti ile ilgili görüşmeler yapmak üzere bir heyeti Kıyiv’e (Kyiv) göndereceği açıklanırken Avrupa’daki tepkilere Ukrayna semalarında uçağın Rus BUG füzesi ile vurulması sonucu yaşamını yitiren kurbanların aileleri de katıldı.

Rus sabotajcı Tsemah’ın salıverilmesine karşı çıkanla bir grup da 5 Eylül 2019’da gece Kıyiv Euromeydan’da protesto gösterisi yaptı.

Öte yandan Ukrayna’nın tanınmış siyaset adamlarından Roman Bezsmertny de yaptığı değerlendirmede, “Esir değiştirme biçimi ve sonuçlarının Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e imaj kaybettireceği” görüşünü savundu.

Ukrayna makamları haziran 2019’da yapılan bir operasyon ile kendisini sözde “Yeni Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı” ilan eden Vladimir Tsemah’ın yakalanarak Kıyiv’e getirildiğini duyurmuştu.

DÜŞÜRÜLEN MALEZYA UÇAĞINDAN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna’nın doğusunda 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede, düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ülkede, 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.

İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu, Malezya uçağının düşürülmesini inceleyerek uçağı vuran füze sisteminin Rusya’ya ait olduğuna dair kanıtları yayınlamıştı.

Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya’dan temsilciler, 20 Eylül’de MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı.

JIT: UÇAK RUS FÜZESİ TARAFINDAN VURULDU

Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014’te Ukrayna’da düşürülen sözkonusu uçağın, Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etmişti.

JIT, füzenin Kursk’ta bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri 53. Hava Savunma Tugay Birliğine ait olduğunu da belirtmişti.

Ancak Rusya’dan halen uçağın düşürülmesi konusunda herhangi bir adım atılmadığı öğrenildi.

Uçağın düşürülmesini soruşturan Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 19 Haziran tarihinde, olaydan sorumlu ilk dört kişinin ismini açıkladı.

Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağı düşürmekle suçlanan dört kişinin isimleri şu şekilde:

-Rusya vatandaşı İgor Girkin;

-Rusya vatandaşı Oleg Pulatov;

-Rusya vatandaşı Sergey Dubinskiy;

-Ukrayna vatandaşı Leonid Harçenko