Malezya uçağı faciası: Dört şüphelinin isimleri açıklandı

Güncel
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 16:29
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 16:29

Ukrayna’nın doğusunda 2014’te düşürülen Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçak olayıyla ilgili yeni gelişmeler söz konusu. Uçağın düşürülmesini soruşturan Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), olaydan sorumlu ilk dört kişinin ismini açıkladı.

Bugün düzenlenen basın toplantısında açıklanan Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağı düşürmekle suçlanan dört kişinin isimleri şu şekilde:

-Rusya vatandaşı İgor Girkin;

-Rusya vatandaşı Oleg Pulatov;

-Rusya vatandaşı Sergey Dubinskiy;

-Ukrayna vatandaşı Leonid Harçenko

Hollanda Ulusal Polisi soruşturma departmanı Başkanı Wilbert Paulissen yaptığı açıklamada, “Savcılık bu dört kişiyi MH-17 uçağının düşürülmesine yol açan eylemlerde bulunmakla suçluyor. Bu kişiler çatışmalarda yer almadı, fakat onların füze sistemini bölgeye getirdiklerinden ve uçağı düşürmek için (füzeyi kullananlara) birlikte çalıştıklarından şüpheleniliyor. Dolayısıyla onlar şüpheli olarak sayılabilirler.” dedi.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’IN SÖZDE BAŞKANI AKSYONOV’UN ADI DA RAPORDA GEÇİYOR

Bunun dışında JIT raporunda işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov’un ismi de geçiyor. Soruşturmaya göre Aksyonov’un ayrılıkçılar tarafından oluşturulan sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine askeri destekte bulunduğu kaydedildi.

Raporu sunan JIT temsilcileri yaptıkları açıklamada, “Grubun Sergey Aksyonov’la iletişim halinde olduğunu biliyoruz, o Kırım Başkanı olarak atanmıştı fakat bildiğiniz gibi yarımada 2014 ilkbaharında Rusya tarafından işgal edilmişti. Aksyonov’dan yardım istenmişti ve Rusya’dan gelen askeri destek hakkında konuşulmuştu.” diye kaydetti.

UÇAKTAN KURTULAN OLMAMIŞTI

Bilindiği gibi Ukrayna’nın doğusunda, 17 Temmuz 2014 tarihinde, Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ukrayna’da 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaparken düşen Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.

İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu, Malezya uçağının düşürülmesini inceleyerek uçağı vuran füze sisteminin Rusya’ya ait olduğuna dair kanıtları yayınlamıştı.

Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya temsilcileri 20 Eylül’de, MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda işbirliği anlaşması imzalamıştı.

JIT: UÇAK RUS FÜZESİ TARAFINDAN VURULDU

Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014’te Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etmişti.

JIT, füzenin Kursk’ta bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri 53’üncü Hava Savunma Tugay Birliğine ait olduğunu belirtmişti.

ABD ve Avrupa Birliği (AB) liderleri, Rusya Federasyonu’na 2014 yılında Ukrayna’nın Donbas bölgesinde MH17 seferli Malezya Havayollarına ait uçağın düşürülmesi için sorumluluğu üstlenme çağrısı yapmıştı.