Malezya'nın Kıyiv Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar ile görüştü

26 Ağustos 2020, 18:37

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Malezya’nın Kıyiv Büyükelçisi H.E. Raja Dato’ Reza Raja Zaib Shah ile bir araya geldi. Görüşme sırasında taraflar, Rus işgali altındaki Kırım’ın askerileştirilmesini ve Müslüman ülkelerin Kırım Tatar halkının sorunlarının çözümünde yardım etmesi konuları ele alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamada, Emine Ceppar’ın 25 Ağustos 2020 tarihinde  Malezya’nın Kıyiv Büyükelçisi ile bir araya geldiği bildirildi.

BÖLGEDEKİ ASKERİLEŞTİRMEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Açıklamada, “Görüşmede işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerine ayrıca Yarımada’nın ve Karadeniz ile Azak Denizi bölgesinin askerileştirilmesi konularına özel dikkat çekildi. Taraflar, işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının sorunlarını çözme konusuna daha çok Müslüman ülkenin dahil edilmesi gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte, Kırım’da yaşayan Müslümanlar için eğitim fırsatları sunma olanakları hakkında konuşuldu.” diye kaydedildi.

KIRIM PLATFORMU ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Ceppar’ın görüşme sırasında, Kırım’ı işgal eden Rusya’ya uygulanan uluslararası baskının korunmasının gerektiğini vurguladı. Ayrıca Ceppar, Ukrayna’nın Kırım konusunun ele alınacağı bir Kırım Platformu oluşturma konusunda çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Daha önce Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ı askerileştirmeye devam etmesi nedeniyle Karadeniz ve Azak Denizi havzasında gerilimin artmaya devam ettiğini kaydetmişti.

İlgili haber: Ukrayna Savunma Bakanı: Kırım’ın askerileştirilmesi nedeniyle Karadeniz’de gerilim artıyor

BM, KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN ASKERİLEŞTİRİLMESİNE KARŞI ÇIKTI

Bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 9 Aralık 2019 tarihinde, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde (Ukrayna), Karadeniz ve Azak denizlerinde silahlandırma sorunu” başlıklı karar taslağını kabul etti.

İlgili haber: BM, Kırım’ın Rusya tarafından askerileştirilmesine karşı çıktı

Kararın temel maddelerinden birisi “Rusya’ya Kırım’dan ordusunu geri çekme ve Kırım’ı serbest bırakma çağrısı.” olarak belirlendi. Ayrıca belgede, Karadeniz, Azak Denizi ve Kerç Boğazı Bölgelerinde Rusya’nın silahlandırma (askerileştirme, militarize etme) hareketlerine BM Genel Kurulu tarafından tepki verildi.


İşgal Altındaki Kırım
Kırım Tatarları
malezya
Ukrayna
Bunlara da bakın: