Malezya'da 3 Çinli turistte yeni tip koronavirüs görüldü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2020, 12:47
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2020, 12:47

Malezya’nın Johor eyaletinde yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) şüphesiyle kaldıkları otelde karantinaya alınan 8 Çinli turistten 3’ünde koronavirüs saptandı.

Malezya Sağlık Bakanı Dr. Dzulkefly Ahmed, yeni tip koronavirüs tespit edilenlerin, pazartesi günü Singapur’da bu virüsü taşıdığı saptanan 66 yaşındaki Çinli’nin eşi ile 2 torunu olduğunu bildirdi.

Hastaların Johor Baru kentindeki Sungai Buloh Hastanesine kaldırıldığı ve tedavilerinin sürdüğü ifade edildi.

KARANTİNA DEVAM EDECEK

Dzulkefly, karantinaya alınan diğer 5 Çinlide ise yeni tip koronavirüse rastlanmadığını, ileri tetkikler için turistlerin karantinada tutulmaya devam edileceğini kaydetti.

UÇUŞLARIN İPTALİNİ İSTEMİŞTİ

Malezya Dışişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsün yayıldığı Vuhan kentine Malezya’dan seyahatlerin bir süreliğine ertelenmesi uyarısında bulunmuştu. Malezyalı AirAsia ve Malindo Hava Yolları, Vuhan’a uçuşları karşılıklı olarak bir süreliğine iptal etmişti.

VİRÜS ÇİN’DEN DÜNYAYA YAYILMAYA BAŞLADI

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs yurt dışına seyahat eden yolcular aracılığıyla Çin sınırlarını aşmıştı.

Virüse, Çin dışında ABD, Fransa, Japonya, Singapur, Güney Kore, Tayland, Suudi Arabistan, Vietnam, Nepal ve Tayvan’da rastlanmıştı.