Malazgirt Zaferi'nin 949. yıl dönümü kutlamaları başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2020, 12:57
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2020, 12:57

26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin yaşandığı yer olan Muş’un Malazgirt ile Bitlis’in Ahlat ilçelerinde, zaferin 949. yıl dönümü bugün kutlanmaya başladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi Türk Yıldızları, Ahlat’ta “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisinde düzenlenen tören öncesi, zaferin 949. yılına özel gösteri gerçekleştirdi.

ZAFERİN 949. YIL DÖNÜMÜ MALAZGİRT’TE

Muş’un Malazgirt ilçesindeki yıl dönümü etkinlikleri, Okçular Vakfı, Malazgirt Kaymakamlığı ve Malazgirt Belediyesi tarafından düzenlendi.

ATLI BİRLİKLER İLE ASAYİŞ SAĞLANIYOR

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığından (JAKEM) gelen Jandarma atlı birlikleri, etkinliklerin düzenlendiği alanda emniyet ve asayişi sağlamak için önleyici kolluk devriyesi görevini yerine getiriyor.

1071 MALAZGİRT ZAFERİ

Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen arasında Muş’un Malazgirt Ovası’nda gerçekleşen muharebedir. Sultan Alp Arslan’ın kesin zaferi ile sonuçlanan 1071 Malazgirt Muharebesi, en yaygın ifadeyle “Türklere Anadolu’nun kapılarını açarak kesin zafer sağlayan son muharebe” olarak bilinmektedir.