Madrid'deki iklim değişikliği zirvesinden beklenen netice alınamadı

14 Aralık 2019, 11:39

Şili’de meydana gelen şiddet olaylarından dolayı son anda İspanya’nın başkenti Madrid’e alınan 25. Birlemiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP25), iki haftanın ardından sona erdi.

Madrid’de 2 Aralık 2019’da başlayan COP25’in en düşük beklentileri dahi karşılamadığına ilişkin yorumlar dünya basınında yer aldı. Buna göre COP25’e katılan BM üyesi 197 ülkenin, küresel karbon emisyonları miktarının dağılımı, çevresel bütünlük ve finansman konuları dahil çeşitli alanlardaki görüş farklılıklarını aşamadığı kaydedildi.

SONUÇ BİLDİRGESİ ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARILAMADI

Gelişmekte olan ülkelerin, iklim değişikliğiyle ilgili hedeflerin gerisinde kalan ülkelerin gelişmiş ülkelerce finanse edilmesini talep ederken, bazı gelişmiş ülkelerin de iklim değişikliğine karşı 2020’de başlanması öngörülen eylem planlarının 2023’e uzatılması yönünde baskı yaptığı ifade edildi.

Bunun dışında iklim değişikliği kaynaklı zararlarla ilgili uluslararası mekanizma oluşturulması önerisi de ele alınamadı. COP25’in resmi programındaki toplantılar sona erse de sonuç bildirgesiyle ilgili 197 ülkenin delegasyonu arasında görüşmelerin devam ettiği ve ortak bir karara varılamadığı bildirildi.

AKTİVİSTLER ZİRVEYİ “BAŞARISIZ” OLARAK NİTELENDİRDİ

Çevreci aktivistlerin de COP25’i “başarısız” olarak nitelendirdiği görüldü.

Madrid’de bir fırsatın kaçırıldığını savunan uluslararası çevre örgütlerinin temsilcileri, iklim değişikliğiyle ilgili siyasetçiler üzerindeki baskılarını ve eylemlerini arttıracaklarını ifade ettiler.

iklim değişikliği
iklim değişkliği zirvesi
MADRİD
Bunlara da bakın: