Macron: Putin, Ukrayna'nın tamamını kontrol etmek istiyor

Güncel
Manas
04 Mart 2022, 00:26
Manas
04 Mart 2022, 00:26

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Federasyonu devlet başkanı Putin ile telefon görüşmesi yaptı. İkili telefon görüşme kapsamında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları hakkında konuştu. Macron, Putin’in amacının Ukrayna’nın tamamının kontrolünü almak olduğuna dikkat çekti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 3 Mart 2022 tarihinde, Putin ile 1.5 saat süren telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in, bu aşamada Ukrayna’ya karşı saldırıları durdurmayı reddettiğini vurguladı. Putin ise görüşmede, saldırıları “büyük bir kararlılıkla” sürdüreceğini ve “planlı bir şekilde” ilerlediğini ifade etti. Macron’un bildirdiğine göre, Putin, Ukrayna’nın şartlarını reddetmesi halinde saldırıların daha da ciddileşeceğini dile getirdi.

MACRON, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Ukrayna’ya sözde “Nazizm” suçlamaları yönelten Putin, Ukrayna’daki milliyetçilere karşı devam edeceğini ifade etti. Macron ise dün akşam, Elysee Sarayı’ndan halka sesleniş konuşmasında, Fransa’nın, Avrupa’nın ve NATO’nun istemediği bu savaşı önlemek için her şeyi yaptığını ancak Putin’in verdiği taahhütlere aykırı olarak bu savaşı tercih ettiğini dile getirmişti. Moskova’nın saldırıya uğrayan değil saldırıda bulunan tarafta olduğunu ifade eden Macron, bu savaşın “Nazizm’e karşı olmadığını” dile getirmişti.

Ayrıca Macron Ukrayna’da ateşkesin sağlanması ve savaşın durması için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulamıştı. Rusya’ya karşı savaşta olmadıklarını ifade eden Macron, mümkün ve gerekli olduğu kadar Putin ile temas halinde kalmaya devam edeceğini duyurdu.