Macron, 2021'de Avrupa'nın istikrarına Türkiye'nin katkılarını bekliyor

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ocak 2021, 14:58
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ocak 2021, 14:58

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektuptaki samimi ifadeleri gündem oldu. Mektuba Türkçe olarak “Değerli Tayyip” hitabıyla başlayan Macron, ayrıca 2021’nin, Türkiye’nin katkılarıyla Avrupa kıtasına istikrarın döneceği yıl olacağı yönündeki temennilerini paylaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilişkileri normalleştirmeye yönelik ifadelerin yer aldığı bir mektup gönderdi. Macron’un Erdoğan’a gönderdiği teşekkür mektubundaki samimi ifadeleri gündeme oturdu. L’Opinion gazetesinde yer verilen habere göre, 17 Aralık’ta koronavirüse yakalanan Macron’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Aralık’ta kendisine gönderdiği “geçmiş olsun” mektubuna cevaben yazdığı mektupta samimi ifadeler kullandığı belirtildi. Fransa Cumhurbaşkanının mektuba Türkçe olarak “Değerli Tayyip” hitabıyla başlayarak Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en iyi dileklerini ilettiği aktarıldı.

Macron’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz konusu mektubu göndermesini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Ocak 2020’de Pakistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladığı esnada duyurdu.

MACRON: AB VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ GÖRÜŞMEKTEN MEMNUN OLACAĞIM

Kovid-19 salgınına karşı ortak mücadele gerektiği görüşünde Erdoğan’a katıldığını belirten Macron’un, bu konuda ve özellikle Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin arasındaki ilişkilerin geleceğini görüşmekten memnun olacağını ifade ettiği kaydedildi.

“2021, TÜRKİYE’NİN KATKISIYLA İSTİKRARIN DÖNDÜĞÜ YIL OLACAK”

Mektubun gündem olan diğer ayrıntısı ise Macron’un, “Umarım ki 2021 yılı Avrupa kıtasına Türkiye’nin olumlu katkılarıyla istikrarın döndüğü yıl olacak.” ifadeleri oldu. İki liderin yakın tarihte video konferans üzerinden bir görüşme gerçekleştireceği bildirildi.
Diğer taraftan söz konusu haberde Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmasının başlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mevkidaşının görüşme talebini reddettiğine de değinild. Bu gelişmeler 15 ay süren gerginliğin ardından ilişkilerin yumuşamaya başladığının işareti olarak değerlendirildi.