Macaristan, Trabzon'da fahri konsolosluk açtı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Kasım 2020, 15:03
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Kasım 2020, 15:03

Macaristan, Trabzon’da Fahri Konsolosluk ofisi açtı. Macaristan’ın Trabzon Fahri Konsolosluğu görevine iş adamı Umut Durbakayım atandı.

Macaristan’ın, Trabzon’da Trabzon’un yanı sıra Doğu Karadeniz’deki Rize, Giresun, Bayburt, Gümüşhane ve Artvin’den sorumlu olacak Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliğine bağlı, fahri konsolosluk ofisinin açılışı dün yapılan törenle gerçekleştirildi. Fahri Konsolosluk görevine atanan İş adamı Umut Durbakayım, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis’in katıldığı törenle, yemin ederek görevine başladı.

GÖREVİNE BAŞLADI

Umut Durbakayım, İki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlanan törende konuşmalar sonrası yemin ederek görevine başladı. Tören sonrası kent merkezindeki Trabzon Fahri Konsolosluk ofisinin açılışı kurdele kesilerek gerçekleştirildi. Durbakayım, görevi kendisine layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’e teşekkür etti. Etkinliğe Trabzon Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız, Trabzon İl Emniyet Müdürü Metin Alper ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur’un yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı, Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğundan çok sayıda yetkili katıldı.

MATİS: DİREKT İLİŞKİLERİ CANLANDIRMAK İÇİN KONSOLOSLUK AÇMAK İSTEDİK

Törende konuşan Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok derin ve güçlü olduğunu belirterek, siyasi ve kültürel alanların yanı sıra ekonomik ilişkilerin de giderek önem kazandığını söyledi. Matis, son zamanlarda Trabzon ile Macaristan arasındaki direkt ilişkileri canlandırmak için fahri konsolosluk ofisi kurmak istediklerini dile getirdi. Matis, 4 hafta önce Trabzon’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ziyaret sırasında valimiz, belediye başkanımız, ticaret ve sanayi odası başkanımız ve üniversite rektörümüzle fahri konsolosluğumuzun Trabzon’a ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine ne gibi katkılar sunacağını görüştük. Birçok ortak proje girişiminde bulunduk. Trabzon Fahri Konsolosluğumuzun; eğitim, kültür ve ekonomi gibi alanlarda ve ikili ilişkilerin gelişmesinde çok ciddi katkıları olacak.”

“ÖNEMLİ BİR ŞEY TESPİT ETTİK”

Matis, Macaristan’ın Trabzon’daki bilinirliği ve görünürlüğünü artırmak için de çalışacaklarını belirterek, “Mesela önemli bir şey tespit ettik; Trabzon’un kardeş şehri Zigetvar’da Türkiye ve ortak tarihimizle ilgili çok sayıda sokak, park ismi var. Ancak Trabzon’da böyle bir şey yok. Umarım Trabzon halkının Zigetvar Sokağı, Macaristan Dostluk Parkı gibi yerlere gitme şansı olacaktır.” dedi.

Merkezi Trabzon olan fahri konsolosluğun Doğu Karadeniz’de Trabzon, Rize, Giresun, Bayburt, Gümüşhane ve Artvin’den sorumlu olduğunu dile getiren Durbakayım, sadece tarih ve kültür değil çok farklı alanlarda iş birliği imkanlarının bulunduğunu kaydederek, Macaristan’ın Türk öğrenciler için çok önemli burs imkanları sunduğunu bildirdi. İki ülke arasındaki fırsatlara değinen Durbakayım, “Bu iş birlikleri önümüzdeki günlerde ticaret odamız, belediye başkanlığımız, büyükelçimiz Matis’in katkılarıyla geliştirip güçlendireceğiz.” diye konuştu.

“TRABZON’DAN MACARİSTAN’A AÇILAN BİR KAPI”

Durbakayım, ekonomik iş birliğine de katkı sağlamak için gayret edeceğini vurgulayarak, “Fahri konsolosluk, Trabzon’dan Macaristan’a açılan yeni bir kapı olacak. Bu kapının ardında büyük Macaristan coğrafyası ve 28 Avrupa Birliği ülkesi daha vardır. Bu ülkelerin sunduğu birçok imkan ve fırsatları önümüzdeki günlerde ticaret ve sanayi odamız, üniversitelerimiz ve büyükelçimiz Viktor Matis ile birlikte geliştirip daha da güçlendireceğiz.” dedi.