Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto: Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den geçiyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Şubat 2021, 19:35
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Şubat 2021, 19:35

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, bugünkü Türkiye ziyaretinin ardından dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ilişkilere çok önem verdiklerine dikkat çeken Macar Bakan, göç ve enerji gibi konularda Türkiye’nin Avrupa’nın güvenliğine büyük katkı sağladığını yineledi. Bakan Szijjarto, “Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den geçiyor” dedi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, bugün Türkiye’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ankara’da bir araya geldi. Szijjarto ile Varank, Macaristan’ın en büyük medikal cihaz üreticilerinden Medicor firmasının Ankara Sanayi Odası 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (ASO 2. OSB) yatırımının tanıtımı amacıyla düzenlenen program çerçevesinde görüştü. İki Bakan görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

“AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE’DEN GEÇİYOR”

Bakan Szijjarto, Türkiye ile olan ilişkilere çok büyük önem verdiklerini belirterek, 2020 yılının Ekim ayındaki açıklamalarına benzer ifadelerini yineledi. Szijjarto, göç ve enerji gibi konularda Türkiye’nin Avrupa’nın güvenliğine büyük katkı sağladığını söyledi.
İki ülkenin stratejik iş birliği düzeyindeki ilişkisine değinen Szijjarto, “Karşılıklı saygı, medeni diyalog ve müttefiklik iş birliği çerçevesinde çalışıyoruz. Biz Türkiye ile ilişkilerimize çok büyük önem atfediyoruz. Göçle ilgili olarak Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den geçiyor. Orta Avrupa’nın enerjisinin güvenliğine büyük katkı sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Macaristan Dışişleri Bakanı: Avrupa’nın güvenliği Türkiye’nin elinde

“TÜRK DOSTLARIMIZDAN EN ZOR DÖNEMDE BÜYÜK YARDIM ALDIK”

Szijjarto, Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde Macaristan ile gösterdiği dayanışmaya dikkat çekerek, “Geçen yıl, Türk dostlarımızdan en zor dönemde büyük yardım aldık.” diye konuştu. Türkiye ve Macaristan’ın salgına karşı mücadelede etkin önlemler aldığını vurgulayan Szijjarto, “Bu zorlu zamanda çok iyi bir dayanışma sınavı verdik ve her iki ülke olarak, bizden daha zor durumda olanlara yardım eli uzattık.” dedi.

“MACAR-TÜRK İŞ BİRLİĞİ AMİRAL GEMİ HALİNE GELECEK”

Szijjarto, Macaristan’ın en büyük medikal cihaz üreticilerinden Medicor firmasının Türkiye’deki yatırımlarından dolayı Türk yetkililerle bir araya geldiklerini belirterek, bu firmanın Avrupa’da yeni tür tedavi cihazları üretiminde yer aldığını kaydetti. Medicor firmasının, Ankara’da ASO 2. OSB’de yatırımıyla kapasitesini daha da artıracağını belirten Szijjarto, Orta Doğu, Afrika ve Asya piyasalarındaki yerel ihtiyaçlara göre ürünlerini sunacağını bildirdi. Bakan Varank’ın daveti için de teşekkür eden Szijjarto, sağlık alanında sergilenen bu iş birliği için Türk yetkililere teşekkür etti. Szijjarto, son olarak “Macar-Türk sağlık sektöründeki iş birliği, amiral gemi haline gelecektir.” ifadelerini kullandı.