Macaristan'da Osmanlı'nın "Ateş Paşa'sına" büyük vefa

16 Aralık 2019, 11:35

Macaristan’da Osmanlı İmparatorluğu’nda uzun yıllar paşalık yapan Macar asıllı Ödön Seçenyi Paşa’nın anısına Tuna kıyısında büst ve park açıldı.

Osmanlı İmparatorluğu’na 50 yıla yakın özellikle modern itfaiye sisteminin temellerinin atılması konusunda büyük hizmetler etmiş olan Seçenyi Paşa, 14 Aralık günü, doğumunun 180. yılında Tuna kıyısında anıldı.

Aynı zamanda, Macaristan’ın siyasi ve kültürel hayatında önemli izler bırakan, 1839 Bratislava doğumlu olan Ödön Seçenyi Paşa adına kurulan Seçenyi Vakfı ve Dr. Jozsef Gazdag Lepp tarafından düzenlenen törende; Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Macaristan Başbakanlık Müsteşarı Milletvekili Bence Tuzson, Macar-Türk Ticaret Odası (Turkcham) Başkanı Suat Karakuş, Gülbaba Vakfı Genel Müdürü İstvan Szalai, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül yer aldı.

Seçenyi Paşa’nın torunlarının çocukları, belediye başkanları ve kalabalık bir toplulukta törende hazır bulundu. Törende İstiklal Marşı ve Macar Milli Marşı okundu.

Büyükelçi Oktay konuşmasında, Sultan Abdülaziz’in isteği ile Macaristan’dan İstanbul’a gelen ve Osmanlı İmparatorluğu’nda ilk itfaiye ve ilk ambulans kurucusu olarak tarihe geçen lakabı “Ateş Paşa” olan Ödön Seçenyi adına yapılan parkın ve büstün kendilerini gururlandırdığını söyledi. Üstün hizmetlerinden dolayı paşalık makamı verilen Ödön Seçenyi’ye Türk halkının müteşekkir olduğunu belirten Büyükelçi Oktay, Türkiye’nin Macar kahramanlarına sahip çıktığını, Ateş Paşa’nın da Türkiye ile Macaristan’ın ortak kahramanlarından biri olduğunu belirtti.


Macaristan
Osmanlı İmparatorluğu
Türkiye
Bunlara da bakın: