Macaristan'ın Bugaç Yaylası, Büyük Hun-Türk Kurultayı'na sahne oluyor

17 Ağustos 2019, 10:06

Macaristan’da her yıl “Ataları Anma Günü” sloganıyla düzenlenen Hun-Türk Kurultayı, 16 Ağustos 2019’da Macaristan’ın tarihi Bugaç Yaylası’nda başladı.

18 Ağustos 2019’a kadar sürecek olan etkinliklere, Türk dünyasının bir çok yerinden katılım gerçekleşiyor.

Macar Turan Vakfının organizatörlüğünde gerçekleşen Hun-Türk Kurultayı, geleneksel göçebe çadırlarının kurulması ve geleneksel, tarihi motiflerle donanmış olan süvarilerin ve atların geçiş töreniyle başladı. Bugaç Yaylası’ndaki Kurultay’ın, göçebe kültürüne dair pek çok ögenin sergileneceği bir fuar alanına dönüşmesi bekleniyor.

BÜYÜK HUN-TÜRK KURULTAYI

Büyük Hun-Türk Kurultayı’nın düzenlenmesi ile ilgili ilk fikri, 2006 senesinde Macar Antropolog Andras Zsolt Biro tarafından ortaya atılmıştır. Özellikle Kazakistan’da yaptığı araştırmalar sırasında Kazakistan sınırları içerisinde Karpat Havzası Macarları ile Madjar kabilesi arasında genetik bir akrabalık olduğunu ispatlaması kurultay çerçevesinde düzenlenen pek çok etkinliğin çıkış noktası oldu.

Şu anda, Hun-Türk Kurultayı’na, Azerbaycan Türkleri, Başkurt, Bulgar, Avar, Buriat, Japon, Karakalpak, Kazak, Kırgız, Madyar Boyu, Özbek, Moğol, Tatar, Türkmen, Türkiye Türkleri, Uygur, Macar, Saha ve Kuzey Kıbrıs Türkleri gibi pek çok Türk kökenli halktan katılım gerçekleşmekte.

Bunlara da bakın: