Macaristan'da genel seçimleri, Rus yanlısı Viktor Orban liderliğindeki koalisyon kazandı

Güncel
qha muhabir
04 Nisan 2022, 17:53
qha muhabir
04 Nisan 2022, 17:53

Macaristan’da yapılan genel seçimi Başbakan Viktor Orban önderliğindeki Fidesz ve KDNP koalisyonu kazandı. Orban’ın liderliğindeki Fidesz ve KDNP koalisyonu yüzde 53 alarak mecliste 135 milletvekiline sahip oldu. Orban, seçimleri kazanmasının ardından yaptığı konuşmada, Batı ve Avrupa’ya yüklendi. Ayrıca, Ukrayna’yı Rusya’nın saldırganlığı karşısında desteklemeyen Orban, Rus yanlısı açıklamalar yaparak, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e de asılsız ithamlarda bulundu.

Macaristan’da yapılan genel seçimleri Başbakan Viktor Orban önderliğindeki Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu kazandı. Seçim sonuçlarının ardından Orban partisinin düzenlediği etkinlikte konuşma yaptı. Partisine oy veren seçmenlere teşekkür eden Orban, “Çok büyük başarı kazandık. Aydan bile görülebilecek bir zafer elde ettik, Brüksel’den görüldüğü kesin…” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Orban’ın, “Bu zafer unutulmayacak. Belki ömrümüz boyunca hatırlayacağız; çünkü hiç bu kadar çok rakibi yenmemiz gerekmemişti. Yerel sol, uluslararası sol, Brüksel’deki bürokratlar, Soros imparatorluğunun parası, uluslararası medya ve en sonunda Ukrayna Devlet Başkanı”. açıklamaları da dikkatlerden kaçmadı.

Muhalefetin ortak başbakan adayı Peter Marki-Zay ise, seçim sonuçlarını kabul ettiklerini ancak seçimin eşit şartlarda gerçekleşmediğini vurguladı. Seçim sonuçlarını bu şekilde beklemediğini belirten Marki-Zay, seçim sonucundan dolayı ülkeyi terk etmek isteyen Macarlara birlik olma çağrısı yaptı.

FİDESZ VE KDNP KOALİSYONU YÜZDE 53 OYLA KAZANDI

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, Başbakan Viktor Orban’ın liderliğindeki Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 53’ünü, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi’nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu “Macaristan için Birlik” oyların yüzde 34’ünü, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 6’sını alarak mecliste temsil hakkı kazandı.

Bu sonuçla mecliste 199 sandalyede, Fidesz-KDNP koalisyonu 135, Macaristan için Birlik 56 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 7 milletvekili ile temsil hakkı kazandı. Sonuçlara göre 135 milletvekili çıkarmayı başaran Fidesz, 3’te 2’lik çoğunluğu da elde etti.