Macaristan Başbakanı Orban, Türk Konseyi Zirvesi için Türkiye'de: 101 parça tarihi eseri iade etti

Güvenlik
Ömer Kaya
11 Kasım 2021, 21:41
Ömer Kaya
11 Kasım 2021, 21:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi Sekizinci Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Türkiye’ye gelen Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı resmi törenle karşıladı. Macaristan Başbakanı Orban, Macaristan’da 2016 yılında güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen ve Türkiye’ye ait olduğu belirlenen 101 parça tarihi eseri Türkiye’ye iade etti.

Türkiye’de gerçekleşecek olan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 8. Zirvesi kapsamında bugün Macaristan Başbakanı Viktor Orban Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı.

Macaristan Başbakanı Orban'a resmi karşılama

MACAR BAŞBAKAN ORBAN, TÜRKİYE’YE AİT 101 PARÇA TARİHİ ESERİ İADE ETTİ

Macaristan Başbakanı Orban, resmi tören kapsamında, 29 Eylül 2016 tarihinde Macaristan’da güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen 101 parça tarihi eseri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iade etti. Budapeşte Sanat Müzesi’nde muhafaza altına alınan eserler, Van Müzesi uzmanlarınca görselleri üzerinden incelenmiş, güvenlik güçlerinin 2015 yılında Ağrı Patnos’ta gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen bazı eserler ile Macaristan’da bulunanlar üzerinde benzer sarı tortunun yer aldığı ve bu durumun, eserlerin aynı gruba ait olduğunu gösterdiği tespit edilmişti. Büyük çoğunluğu bronzlardan oluşan eserlerin, Urartu dönemine ve Türkiye’ye ait olduğu anlaşılmıştı. Macaristan’dan Türkiye’ye iadesi sağlanan buluntu grubu arasında, benzeri Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen boğa başlı kazan, çeşitli silahlar ve taşıt aksamları ile at koşum takımları bulunuyor.

Resim

TÜRK KONSEYİ 8. LİDERLER ZİRVESİ: TÜRK KENEŞİ’NİN RESMİ İSMİ TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI OLUYOR

Türk Konseyi (Türk Keneşi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi, 12 Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi 8. Toplantısı, İstanbul’da gerçekleşti. Türk Konseyi Zirvesi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Aile meclisimizin ismini ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz. Bunun vakti çoktan gelmişti” dedi.

Resim

TÜRK KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞI TÜRKİYE’YE GEÇİYOR

Toplantıda söz alan Mevlüt Çavuşoğlu, “aile meclisi” olarak nitelendirdiği Türk Konseyi’nin isminin “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirileceğini kaydetti. Türk Konseyi’nin (Türk Keneşi) dönem başkanlığı bu yıl Azerbaycan’dan Türkiye’ye geçecek. Çavuşoğlu konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“AİLE MECLİSİMİZİN İSMİNİ TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI OLARAK DEĞİŞTİRİYORUZ”

“Bu başarı hepimizin. Şimdi de değişen dünyaya uyum sağlayacak şekilde biz de önemli bir dönüşümün arifesindeyiz. Aynı kökten beslenen bir ulu ağacın farklı dallarıyız. Köklerimizi unutmadan birliğimizi pekiştirdikçe uluslararası gücümüzü arttıracağız.

İlk olarak, bu yıl kardeş Türkmenistan’ın gözlemci olarak katılımı ile aile fotoğrafımızı tamamlıyoruz. Değerli kardeşim sayın Raşit Meredov’un şahsında Türkmenistan’a aramıza hoş geldiniz diyorum. İkinci olarak, aile meclisimizin ismini ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz. Bunun vakti çoktan gelmişti. Üçüncü olarak, Aksakallar Konseyi’nin gözden geçirilmiş yönetmeliğini kabul ediyoruz. Ortak kültürümüzde atanın sözü darda kaldığımızda bize hep yol gösterici olmuştur. Aksakallarımız tecrübeleriyle yolumuzu aydınlatacaktır.”