Macaristan, Azerbaycan doğalgazına talip

Güncel
Oğuzhan Batur
30 Mart 2019, 16:44
Oğuzhan Batur
30 Mart 2019, 16:44

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin 2021 yılından itibaren Azerbaycan’dan doğalgaz almak istediğini ve bu konuda çalışmalara başladıklarını söyledi.

TRT Avaz’ın haberine göre Bakan Szijjarto, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin Orta Avrupa ülkelerini enerji alanında ciddi şekilde olumsuz etkilediğini ve doğalgaz ithalatının yarısından fazlasını Ukrayna üzerinden gerçekleştiren Macaristan’ın zor durumda kaldığını kaydetti.

Azerbaycan doğalgazının Macaristan’a ulaştırılması için Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile enerji konusunda ortak çalışma grubu kurma kararı aldıklarını belirten Szijjarto, ”Macaristan, 2021’den itibaren Azerbaycan’ın artan ve Avrupa’ya yönelen doğalgaz üretiminden pay almak için hazır.” diye konuştu.

Ülkesinin enerji kaynaklarını çeşitlendirmek istediğine, bu kapsamda Azerbaycan doğalgazının ülkesi için çok önemli olduğuna işaret eden Szijjarto, söz konusu planın gerçekleşmesi durumunda Macaristan’ın doğalgaz tedariki konusunda ciddi anlamda rahatlayacağını vurguladı.

Azerbaycan’ın Türkiye ve Güney Avrupa ülkelerine yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz ihraç ettiğine dikkati çeken Szijjarto, Azerbaycan’da 500 milyar metreküpten fazla doğalgaza sahip 3 sahanın keşfedildiğini hatırlattı.