Maas: Kırım ve Donbas sorunları devam ederken Rusya G7 dönemez

27 Temmuz 2020, 11:38

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Kırım ve Donbas sorunlarının devam ederken, Rusya’nın yakın zamanda G7 Zirvesine geri dönmesi için bir sebep görmediğini ifade etti.

Bilindiği üzere daha önce Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Moskova’nın G7 Zirvesine geri alınması konusunu gündeme getirmişti. Trump, “G7’nin, dünyada olanları düzgün bir şekilde temsil ettiğini hissetmiyorum.” ifadelerini kullanmış ayrıca zirveye katılan ülkeler grubunun miadını doldurduğunu kaydederek “Gruba; Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya’nın da eklenmesini istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“KIRIM’I İŞGAL ETTİĞİ İÇİN G7’DEN ÇIKARILDI”

Rheinische Post gazetesine konuşan Maas, “Rusya, Kırım’ı işgal ettikten ve Ukrayna doğusuna saldırdıktan sonra G7’den çıkarılmıştı. Şimdilik bu konuda bir çözüme yaklaşılmadı. Bu yüzden Rusya’nın geri dönmesi konusunda bir şansı olduğunu göremiyorum.” dedi.

“G11 VE G12’YE İHTİYACIMIZ YOK”

G7’ye dönmek için Rusya’nın bu yönde bir adım atması gerektiğini vurgulayan Dışişleri Bakanı, “G7 ve G20 çok iyi koordine edilen iki grup. G11 veya G 12’ye ihtiyacımız yok.” dedi.

Rusya ile olan ilişkilerin çoğu alanda çok zor olduğunu kaydeden Maas, diye belirtti.


Almanya
G7
Rusya