Lviv iş insanları heyeti, TURKSİD Genel Merkezini ziyaret etti

Diaspora
Anife Bilal
15 Aralık 2021, 16:53
Anife Bilal
15 Aralık 2021, 16:53

Ukrayna’nın Lviv bölgesi yetkililerinden ve iş insanlarından oluşan heyet, TURKSİD Uluslararası İş İnsanları Derneği temsilcileri ile bir araya geldi. TURKSİD Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmede taraflar yatırım ve iş birliği konularını ele aldı.

Lviv Valiliği temsilcileri ile Lvivli iş insanları TURKSİD Uluslararası İş İnsanları Derneği temsilcileri ile bir araya geldi. TURKSİD Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmeye; Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, Vitaliy Zagaynıy Lviv Valisi, Lviv Valiliği Ekonomi Politikası Departmanı Sanayi, Girişimcilik ve Yatırım Politikası Bölümü Başkanı Orest Grıniv, Lviv Valiliği Ekonomi Politikası Departmanı İhracat Destek Bölümü Baş Uzmanı Anastasiya Grıglevıç, Lviv Valiliği Uluslararası Teknik Destek Sağlanması ve Takibi Bölümü Başkanı Yardımcısı liliya Lısıh, Lviv Bölge Şurası Avrupa Entegrasyonu, Uluslararası ve Bölgelerarası İşbirliği Daimi Komisyonu Başkanı Natalia Galetska katıldı. TURKSİD Başkanı Ertan Başturhan, TURKSİD yönetim kurulu üyeleri; Yunus Tiryaki, Gökhan Bektaş ve Haluk Yaşayanlar ile derneğin diğer temsilcileri katılım gösterdi.

Toplantı kapsamında QHA’ya konuşan TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, “Başkonsolosluk vasıtasıyla İlk defa Lviv’den bir görüşme talep edildi. Bu talep neticesinde, Lviv heyetiyle toplantı tertip ettik. İkili işbirliği ve Türkiye’de ne gibi yatırımlar yapılabilir konusu üzerine değerli görüşmeler gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

LVİV İŞ İNSANLARI, TURKSİD GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Görüşmede Lviv heyeti, TURKSİD üyelerine Lviv bölgesinin ekonomik potansiyelini tanıttı. Tanıtımı yapan Orest Grıniv, Lviv bölgesi ile Türkiye arasındaki iş birliği için en uygun alanlarının askeri ve makine sanayi olduğunu aktararak, “Lviv bölgesinde bu sektörde ve bu alanlarda faaliyet gösteren birçok fabrika bulunuyor.” dedi.

UKRAYNA BAŞKONSOLOSU NEDİLSKIY: UMARIM BU GÖRÜŞME İKİLİ İŞBİRLİĞİNİN İLERLEMESİNE VESİLE OLUR

Görüşmeye katılan Başkonsolos Roman Nedilskıy, “Umarım bu görüşme ikili işbirliğinin ilerletilmesine vesile olur. Biz İstanbul Başkonsolosluğu olarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek için çalışıyoruz. İşbirliğine açığız ve herkesi işbirliğine davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.