Lviv'de Kırım Tatar Soykırım Kurbanları anıldı

Haberler
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 17:21
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 17:21

Ukrayna’nın Lviv kentinde 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Kentin merkezinde sembolik yol işareti açılışı düzenlendi. Kentteki Rınok meydanını işaret eden levhada, Kırım Tatarca dahil üç dilde meydanın ismi yazıldı.

LEVHA AÇILIŞINDA KIRIM TATARLARINA DESTEK MESAJLARI

Açılış töreninde konuşma yapan Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovıy, “Rınok meydanında bu levhanın açılışı sembolik bir olay. Buradaki yazı üç dilde yazılmış; Ukraince, İngilizce ve Kırım Tatarca. Tüm Kırım Tatarlarının Lviv’in Kırım Tatarlarının özgür Ukrayna’da yaşama hakları ve Ukrayna’ya ait Kırım için mücadele etmeye devam edecek bir şehir olduğunu bilmelerini istiyorum.” diye konuştu.

Belediye başkanı yaptığı konuşmada, Galiçya halkının da geçen yüzyılda baskılara uğradığını, onların da kovuşturulduğunu ve Sibirya’daki kamplara gönderildiğini vurguladı.

Bunun dışında, Lviv Belediyesi binası önündeki meydanda ünlü Kırım Tatar ressam Rüstem Eminov’un Kırım Tatar sürgününü anlatan resimler sergilendi.

Saat 12.00’da Ukrayna’nın genelinde sürgün kurbanları için saygı duruşu yapıldı. Daha sonra anma etkinliği düzenlendi.

“KIRIM UKRAYNA’DIR VE GELECEĞE DOĞRU BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Etkinlikte konuşan Lviv Kırım Tatar Kültür Merkezi Başkanı Ernest Abkelyamov, Lviv sakinlerine destekleri için teşekkür ederek, “Siz bize yakınsınız, çünkü toprak ve inanç için savaşmak nedir biliyorsunuz… Her şey için teşekkürler. Biz birlikteyiz! Kırım Ukrayna’dır ve geleceğe doğru birlikte yürüyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.