Lviv'de Kırım Tatar soykırım kurbanları anılacak

Güncel
E. K.
17 Mayıs 2021, 12:39
E. K.
17 Mayıs 2021, 12:39

Ukrayna’nın batısında bulunan Lviv şehrinde, 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

Bu yıl, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün 77. yıl dönümü kaydediliyor. Ukrayna’nın Lviv şehrinde 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla anma programları yapılacak. Etkinlikler çerçevesinde saat 11.00’de Lviv Belediyesi binasında Kırım Tatar bayrağı göndere çekilecek. Ardından saat 14.00’te şehirdeki Din Tarihi Müzesi’nin önündeki meydanda “Kırım. Halk.Tarih. Bugün” isimli sergi açılacak.

KIRIM TATAR SOYKIRIM KURBANLARI ANISINA LVİV’DE ETKİNLİKLER

Şehirdeki etkinliklerde bunların yanı sıra saat 16.00’da Vyaçeslav Çornovil Caddesi, 45G adresindeki Terör Bölgesi Müzesi’nde Kırım Tatar Soykırım kurbanlarını anma programı yapılacak. Program çerçevesinde “Unutma” isimli serginin açılışı gerçekleştirilecek. Sergide, Kırım Tatar sanatçılar Rustem Eminov ve Sadık Acı-Selim’in 1944 Kırım Tatar Sürgünü’ne ithafen yapılmış resimlerinin röprodüksiyonları ve fotoğraf sanatçısı Zarema Yalıboylu’nun “Sürgünün Yüzü” başlıklı fotoğrafları yer alacak.

Aynı gün saat 19.00’da Saksaganskıy sokağı, 20 adresinde yerleşen Kırım Müslümanları Dini İdaresi Lviv Temsilciliğinde Kırım Tatar sürgün ve soykırım kurbanlarının anısına dua merasimi yapılacak.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.