Lukaşenko yine cumhurbaşkanı oldu, Belarus karıştı!

Güncel
Ozan Barış Erim
10 Ağustos 2020, 10:38
Ozan Barış Erim
10 Ağustos 2020, 10:38

Belarus’ta Aleksandr Lukaşenko’nun resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması, protesto gösterilerine neden oldu. Yaşanan protesto gösterilerine, polis müdahalelerde bulundu. Birçok protestocu yaralandı ve 1 kişi hayatını kaybetti.

Belarus’un başkenti Minsk’te seçimin resmi olmayan sonuçlarının açıklanması ile birlikte muhalefet, seçimin hileli yapıldığını ve sonuçların doğru olmadığını iddia etti. Bunun üzerine göstericiler caddelere ve meydanlara çıktı.

SOKAK ÇATIŞMALARI YAŞANIYOR

Başkent Minsk olmak üzere birçok şehirde, seçim sonuçlarını protesto etmek isteyen göstericiler meydanlarda toplandı. Polis protestoculara sert müdahalelerde bulunurken, gerilim bazı noktalarda sokak çatışmasına dönüştü. Devlet kurum ve kuruluşlarının yanı sıra şehir giriş ve çıkışları dahil pek çok bölgede sıkı güvenlik önlemi alan polis, izinsiz gösterilere müdahale etti.

POLİS VE GÖSTERİCİLERDEN YARALILAR VAR

Polisler, ana caddeler ve meydanları güvenlik önlemleri çerçevesinde kapatsa da protestocular, caddelerde ve Stella Meydanı’nda toplanmaya çalıştı. Güvenlik güçlerinin göstericilerin toplanmasını engellemesi sonucunda protestocular ile aralarında gerginlik yaşandı. Protestocuların polisin kalkan kullanarak kurduğu güvenlik bariyerlerini açmaya çalışması ve polise saldırması sonucunda yaşanan müdahalede yaralanan polislerin ve göstericilerin olduğu ifade ediliyor.

GÖSTERİLER DİĞER ŞEHİRLERE DE SIÇRADI

Polis zaman zaman sis bombası ve göz yaşartıcı bomba kullanarak göstericileri dağıtmaya çalışsa da göstericiler şehrin başka bölgelerine doğru ilerleyerek eylemlere devam etti. Gösteriler Mogilev, Novopolatsk gibi ülkenin başka şehirlerine de yayılmaya başladı. Öte yandan İçişleri Bakanlığının, Minsk ve diğer bölgelerde durumu kontrol altına almaya başladığı belirtiliyor.

MUHALEFET SEÇİM SONUÇLARINI TANIMADI

Öte yandan Lukaşenko’nun ana rakibi olan Svetlana Tikhanouskaya, sonuçları tanımadığını açıklayıp seçimi kendisinin kazandığını öne sürdü. Tikhanouskaya, “Kendi gözlerime inanacağım, çoğunluk bizim yanımızdaydı” dedi. Başkent Minsk’te basın toplantısı düzenleyen Tikhanouskaya, seçimde yaygın hile yapıldığını savundu. Tikhanouskaya, barışçıl bir iktidar değişimi için çalışmak üzere ekibiyle ülkede kalacaklarını ve bu konuda yetkililerle görüşmeye çalışacaklarını söyledi.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuca göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, en çok oyu alarak seçimin galibi olmuştu.