Lukaşenko, Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile görüştü

Güncel
Ömer Kaya
08 Ocak 2022, 14:54
Ömer Kaya
08 Ocak 2022, 14:54

Belarus devlet haber ajansı, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun, Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Kazakistan’daki protestolar ve şiddet olayları devam ederken, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Belarus devlet haber ajansı, 8 Ocak 2022’de Lukaşenko ve Nazarbayev’in “Kazakistan’daki durumu detaylı görüştüklerini” ifade ederek, görüşme hakkında daha fazla bilgi vermedi.

NAZARBAYEV İLE LUKAŞENKO AYNI ARABADA

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev en son, Rusya’nın St. Petersburg kentinde 28 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen Bağımsız Devletler Topluluğu Gayrıresmi Liderler Zirvesi’ne katılmıştı. Bağımsız Devletler Topluluğu Gayrıresmi Liderler Zirvesi kapsamında, Nazarbayev, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile aynı arabaya bindiklerine anların video görüntüsü yayımlanmıştı.

Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nazarbayev, 2019’da cumhurbaşkanlığından ayrılmasının ardından Kazakistan Güvenlik Konseyi Başkanı olarak görev almıştı. Ülkedeki karışıklığın ardından geçtiğimiz çarşamba günü Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Nazarbayev’i görevden alarak Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevini kendisinin yürüteceğini bildirmişti.