Lukaşenko "Kırım Rusya'nın parçası" diyerek yasa dışı işgali destekledi

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 19:02
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 19:02

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rus propaganda haber ajansı Ria Novosti’ye verdiği röportajda, 2014’te düzenlenen sözde referandumdan sonra “Kırım’ın fiilen ve hukuken Rusya’nın bir parçası oldu” ifadesini kullandı. Böylece, Lukaşenko resmi olarak Kırım’ın yasadışı işgalini tanımış oldu.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, 2014 yılından bu yana işgal altında bulunan Kırım’ın Rusya toprağı olduğunu ileri sürdü.

RIA Novosti’ye verdiği bir röportajda Lukaşenko, “Hepimiz Kırım’ın fiilen (de facto) Rusya toprağı olduğunu anlıyorduk. Referandumdan sonra hukuken de (de jure) Kırım Rusya’nın parçası oldu ” diye konuştu.

Ayrıca Lukaşenko yakın zamanda Kırım’a ziyaret düzenlemeyi planladığını ve bu konuda Rusya Devlet Başkanı Putin ile anlaşmaya varıldığını bildirdi.

BUDAPEŞTE MEMORANDUMUNU GÖRMEZDEN GELECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Daha önce de Ağustos 2021’de Lukaşenko, Rus oligarkların tümünün işgal altındaki Kırım’a ürün tedarikine başlayacağı zaman yarımadanın işgalini tanıyacağını ileri sürmüştü.

Rus propaganda televizyon kanalına konuşan Lukaşenko, “Belarus ne zaman Kırım’ın ilhakını tanıyacak? Açıkça söylüyorum: Rus oligarkların tümü Kırım’ın ilhakını tanıdığı ve yarımadaya ürün tedarik etmeye başladığı zaman tanıyacağımı söylüyorum.” demişti. İmzaladığı uluslararası sözleşmelere rağmen bunu yapacağını belirten Lukaşenko şu ifadeleri kullandı: “Budapeşte Memorandumunu hatırlıyor musunuz? Onu imzaladık; Nazarbayev, Yeltsın, Lukaşenko, hatırladığım kadarıyla Klinton ve Birleşik Devletleri’nden galina Tony Blair vardı. Belgeyi imzaladık, onu bir okuyun. Orada imzam var, ama yine de (belgeyi) görmezden geleceğim.”