Lukaşenko, Kırım’ın yasa dışı işgalini ne zaman tanıyacağını açıkladı

Haberler
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 11:21
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 11:21

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kırım’ın yasa dışı işgalini tanıma şartı konusunda açıklamalarda bulundu. Lukaşenko, Rus oligarkların tümünün işgal altındaki Kırım’a ürün tedarikine başlayacağı zaman yarımadanın işgalini tanıyacağını ileri sürdü.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, tüm Rus oligarkları işgal altındaki Kırım’a ürün tedarikine başlayacağı zaman Kırım’ın yasa dışı işgalini tanıyacağını ifade etti. Rus propaganda televizyon kanalına konuşan Lukaşenko, “Belarus ne zaman Kırım’ın ilhakını tanıyacak? Açıkça söylüyorum: Rus oligarkların tümü Kırım’ın ilhakını tanıdığı ve yarımadaya ürün tedarik etmeye başladığı zaman tanıyacağımı söylüyorum.” dedi.

İmzaladığı uluslararası sözleşmelere rağmen bunu yapacağını belirten Lukaşenko şu ifadeleri kullandı: “Budapeşte Memorandumunu hatırlıyor musunuz? Onu imzaladık; Nazarbayev, Yeltsın, Lukaşenko, hatırladığım kadarıyla Klinton ve Birleşik Devletleri’nden galina Tony Blair vardı. Belgeyi imzaladık, onu bir okuyun. Orada imzam var, ama yine de (belgeyi) görmezden geleceğim.”

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. 7 yıl önce Mart ayında sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı. Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı. 16 Mart 2014 tarihinde kamuflajlı Rus askerlerinin silahlarının gölgesi altında göstermelik bir referandum düzenlendi. Sözde referandum daha yapılmazken Ukrayna, oy kullanımını yasa dışı ve Anayasaya aykırı olarak kabul etti. 15 Mart 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, sözde referandumu “geçersiz” olarak ilan edilmesini öngören kararı inceledi. Ancak karar, Rusya tarafından bloke edildi. Venedik Komisyonu, Avrupa Birliği ve ABD, yasa dışı yapılan sözde referanduma karşı çıktı, Kırım Tatarları boykot etti. İşgalciler, sözde referanduma katılım oranının yüzde 84,17 olduğunu ileri sürerken, seçmenlerin yüzde 96,57’sinin “Kırım’ın Rusya’ya bağlanması için” oy kullandığın, yüzde 2,66’sının ise yarımadanın Ukrayna’ya bağlı özerklik statüsü için oy verdiği iddia edildi.
Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, kendi kaynaklarına atıfla, sözde referanduma gerçek katılım oranının yüzde 30-50 civarında olduğunu, Kırım Tatarlarının yüzde 99’unun oy kullanmadığını bildirmişti. Ardından, 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, dönemin sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak “Rusya’ya bağlanmasına” ilişkin anlaşma imzaladılar. Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.