Lugansk Askeri İdaresi Başkanı: İşgalciler, Severodonetsk bölgesinden geri çekildi

Güncel
Manas
28 Mayıs 2022, 11:00
Manas
28 Mayıs 2022, 11:00

Ukrayna’nın Lugansk bölgesinde Ukrayna ordusu ve işgalci Rus güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. İşgalcilerin, dün üç köyden geri çekilmek zorunda kaldığı öğrenildi. Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, işgalcilerin bölgedeki saldırılarına ilişkin son durumu paylaştığı brifingte, “Rus ordusu, önemli kayıplara uğradı ve Severodonetsk, Toşkivka ve Oskolonivka bölgesinde geri çekilmek zorunda kaldılar.” dedi.

Ukrayna Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, 27 Mayıs 2022 tarihinde Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Lugansk bölgesinde çatışmaların devam ettiğini, ancak Ukrayna ordusunun başarılı karşılık vermesi sonucunda işgalci Rus birliklerinin, Severodonetsk, Toşkivka ve Oskolonivka bölgesinde geri çekilmek zorunda kaldığını duyurdu.

Gayday, işgalcilerin geri çekildiği sırada, Lugansk bölgesinin lojistiğini bozmaya çalıştığını ve ciddi ateşlerin sonucunda 14 binanın hasar gördüğünü de vurguladı.

Гайдай опроверг фейки о захвате Северодонецка, Лисичанска и Рубежного

LUGANSK AKSERİ İDARESİ BAŞKANI SERGİY GAYDAY: İŞGALCİLER, 3 KÖYDEN GERİ ÇEKİLDİ

Ukrayna Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, Ukrayna askerlerin başarılı bir şekilde ilerlemesine dikkat çekerek, “Rus ordusu, önemli kayıplara uğradı ve Severodonetsk, Toşkivka ve Oskolonivka bölgesinde geri çekilmek zorunda kaldılar. Ayrıca, askerlerimiz son 24 saat içinde toplamda işgalcilerin, 8 saldırısını püskürttü. Bunun dışında, 5 tank, 10 zırhlı savaş aracı ve 4 savaş aracı imha etti.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Gayday, işgalci Rus birliklerinin sivil altyapıları hedef aldığını da sözlerine ekledi. Gayday’a göre, Lugansk bölgesine bağlı, Gorskiy’de 9 ev, Lisiçansk’ta 4, Vrubivka köyünde12, Orihov köyünde ise iki ev kullanılamaz hale geldiği.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.