Londra'daki Dörtlü Zirve'de terörün her türlüsüyle mücadele vurgusu

04 Aralık 2019, 20:27

Londra’da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi kapsamında, Türkiye, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık liderleri Dörtlü Zirve’de buluştu. Zirvede, Suriye’deki insani durum ve terör konuları ele alındı.

Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisinin açıklamasında, Suriye konulu Dörtlü Zirve’ye; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın katıldığı ifade edildi.

SURİYE KONULU DÖRTLÜ ZİRVE SONA ERDİ

Dörtlü Zirve ile ilgili yapılan açıklamada, dünyadaki her türlü teröre karşı mücadelenin devamı ve mülteciler konusunda geri dönüş koşullarının sağlanması kararlarının çıktığı kaydedildi.

RUSYA’NIN İDLİP’TEKİ SİVİL KATLİAMLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Suriye’nin masadaki en önemli gündem maddesi olduğu Dörtlü Zirve’de, Suriye’nin kuzeydoğusunda insani yardım ve erişimin sağlaması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi. Ayrıca, 2253 numaralı BM kararında yer alan, Suriye’de hızlı bir şekilde ateşkesin imzalanması ve siyasi çözüm noktasında adımların atılması çağrısına dikkat çekildi. Ayrıca, Rusya ve Esed rejiminin, Suriye’de sivilleri hedef aldığı İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki saldırıların durdurulması gerektiği çağrısı da yapıldı.

Öte yandan, zirve kapsamında liderlerin, mültecilerin güvenli, gönüllü ve sürdürülebilir bir şekilde geri dönüşlerinin koşullarını sağlamanın önemine dikkat çektiği bildirildi.

dörtlü zirve
Erdoğan
Londra
Terörle Mücadele
Bunlara da bakın: