Londra'daki bıçaklı saldırganın kimliği belli oldu

30 Kasım 2019, 14:48

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da 2 kişinin öldüğü bıçaklı saldırının failinin terör suçundan hapis yattığı ve geçen sene serbest bırakıldığı duyuruldu.

Londra Polis Teşkilatı Müdür Yardımcısı Neil Basu, açıklamasında şu aşamada saldırıyla ilgili başka birinin aranmadığını belirtti.

Basu, saldırganın 28 yaşındaki Usman Khan (Osman Han) olduğunu bildirerek “2012’de terör suçundan mahkum olan bu kişi, yetkililer tarafından biliniyordu. Aralık 2018’de şartlı olarak tahliye edildi.” dedi. Basu, polislerin saldırganın evinde arama yaptığını da duyurdu.

LONDRA KÖPRÜSÜ’NDE TERÖR SALDIRISI: 2 ÖLÜ, 3 YARALI

Biri kadın 2 kişinin öldürüldüğü ve 2’si kadın 3 kişinin de yaralandığını kaydedilen saldırının Fishmongers Hall adlı binada yapılan mahkumların rehabilitasyonuna ilişkin bir konferans sırasında başladığı kaydedildi. Daha sonra Londra Köprüsü’nde devam ettiği ve saldırganın burada vurularak öldürüldüğü aktarıldı.

Londra Polis Teşkilatı Müdür Yardımcısı tarafından olay yerindeki güvenlik önlemlerinin bir süre daha devam edeceği belirtildi ve vatandaşlardan bölgeden uzak durmaları istendi.

TÜRKİYE’DEN BİRLEŞİK KRALLIK’A BAŞSAĞLIĞI

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Londra’da gerçekleştirilen terör saldırısı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, Londra’daki saldırı nedeniyle iki kişinin hayatını kaybettiği ve yaralıların olduğunun derin üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, söz konusu menfur saldırının “terörün masum insanları hedefleyen hain ve acımasız yüzünü” bir kez daha gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, “Saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına sabır, yaralananlara acil şifa diliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Londra Köprüsü’nde 29 Kasım 2019’da meydana gelen bıçaklı saldırıda 2 kişi ölmüş, 3 kişi yaralanmıştı.

TERÖR TEHDİTİ SEVİYESİ CİDDİDEN ÖNEMLİYE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, polisin olayın terör saldırısı olduğunu doğruladığını ve olaya karışanların adalet önüne çıkarılacağını söylemişti.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han da, “Terör karşısında birlik içinde ve kararlı durmalıyız ve duracağız.” ifadesini kullanmış, bu ay başında bir alt kademeye indirilen terör tehdit seviyesinin sürekli gözden geçirildiğini kaydetmişti.

İngiliz hükûmeti, bu ay ülkedeki terör tehdidi seviyesini en yüksek ikinci basamak olan “ciddi”den 3. basamak olan “önemli”ye düşürmüştü. Terör tehdidi seviyesi 2017’de meydana gelen terör saldırılarının ardından yükseltilmişti.

Birleşik Krallık
bıçaklı saldırı
Londra
saldırı
Bunlara da bakın: