Litvayna Dışişleri Bakanı: Kırım meselesi Ukrayna'nın NATO'ya katılımına engel

Haberler
E. K.
27 Ekim 2020, 21:37
Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius
E. K.
27 Ekim 2020, 21:37

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, yalnızca Donbas’ta devam eden çatışma değil, aynı zamanda Rusya’nın Kırım’ı işgalinin de Ukrayna’nın NATO’ya katılımının önünde engel olduğu fikrini ifade etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Ukrayna’nın NATO üyeliğine ilişkin Eurointegration.com.ua sitesine 27 Ekim 2020’de açıklamalarda bulundu. Linkevicius, “Elbette mevcut durum, Rusya ile savaş, sizin lehinize değil. NATO’nun kuralları şöyle ki, İttifak, saldırgan ve mağdurun kim olduğuna bakmaksızın topraklarında savaş devam eden bir devleti üyeliğe davet etmez.” dedi.

“TÜM SORUNLAR ZAMANI GELİNCE ÇÖZÜLMELİDİR”

Linkevicius, Donbas’taki çatışmanın Ukrayna’nın İttifak üyeliği önünde bir engel olduğunu belirtirken, Kırım sorununun da bu süreçte sorun olabileceğini görüşünü dile getirerek, “Elbette, devletin egemenlik ve toprak bütünlüğünün uygulanmasıyla ilgili sorunlarının olması da önemli bir argüman. Ancak bu durumda, Ukrayna’nın bundan sorumlu olmaması önemlidir ve bu önemli bir karşı argümandır. Ancak her halükarda, tüm bu sorunlar zamanı gelince çözülmelidir.” şeklinde konuştu.

“SORUNLAR NATO’YA KATILMADAN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ”

Sorunların, NATO’ya katılmadan önce çözülmesi gerektiğini belirten Litvanya Dışişleri Bakanı, “Elbette üyelikten önce. Ama inanın bana üyelik daveti de çabuk gelmeyecektir. Ukrayna’nın da bunu anlaması gerekiyor. Litvanya’da 10 yıl aldı.” dedi.

Öte yandan Ukrayna’nın bu engellere takılıp kalmaması gerektiğini vurgulayan Linkevicius, “En iyisi reformlara devam etmek. Ve sadece askeri alanda değil, aynı zamanda ekonomide, demokratik özgürlükler konusunda da değişiklikler olmalı. NATO sadece ordu demek değildir. NATO’nun kriterleri büyük ölçüde AB’ye yaklaşmak için gerekli kriterlerle örtüşüyor.” ifadelerini kullandı.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.