Litvanya Savunma Bakanı: Rus birliklerinin Belarus’a sevk edilmesi Litvanya için doğrudan bir tehdittir

Güncel
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 15:22
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 15:22

Rusya ve Belarus ordusu, şubat ayında ortak tatbikat gerçekleştirecek. Rusya, ortak tatbikat bahanesiyle Belarus’a asker ve teçhizat sevk ediyor. Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, Rus silahlı kuvvetlerinin, Belarus’a konuşlandırılmasının Litvanya için büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Belarus’a silahlı güçlerini konuşlandırılmasını “Litvanya için doğrudan tehdit” olarak değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Litvanyalı Bakan, “Mevcut durumda, Rus silahlı kuvvetlerinin Belarus’a sevk edilmesini yalnızca güvenlik durumunu istikrarsızlaştıran bir faktör olarak değil, aynı zamanda Litvanya’ya yönelik daha büyük doğrudan tehdit olarak görüyoruz.” dedi.

RUSYA İLE BELARUS’TAN ORTAK TATBİKAT

Rusya ve Belarus, 10-20 Şubat 2022 tarihleri arasında “Birlik Kararlılığı-2022” adlı tatbikat düzenleyecek. Tatbikat, Belarus topraklarında, Polonya ile Litvanya’nın batı sınırlarında ayrıca Ukrayna’nın kuzey sınırları yakınlarında gerçekleşecek. Tatbikat için Rusya’dan Belarus’a 12 Su-35 savaş uçağı, iki tabur S-400 füze savunma sistemi ile Pantsir-S füze sistemi sevk edilecek.